Αρης-ΑΕΚ 3-3: Θρίλερ στο Βικελίδης! Ανατροπή στην ανατροπή και φρένο του Αρη στην πρωτοπόρο!

Ο Αρης έμεινε όρθιος στο 95′ με πέναλτι του Μορόν και γκρέμισε την ΑΕΚ από την κορυφή με το τελικό 3-3 στο Βικελίδης! Η ΑΕΚ σκόραρε με Αμραμπατ, Βίντα και Πόνσε, αλλά ο Αρης που είχε ανατρέψει το 0-1 με Φετφατζίδη και Σαβάριο ισοφάρισε στην εκπνοή! Φωνές του Αρη για το πέναλτι που έδωσε ο Σιδηρόπουλος, στο 85′ έδωσε πέναλτι και στον Αρη και το πήρε πίσω με παρέμβαση του VAR

Το θρίλερ των θρίλερ εκτυλίχθηκε στο Κλεάνθης Βικελίδης, όπου ο Αρης έδωσε απαντήσεις και με πέναλτι του Μορόν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφάρισε την ΑΕΚ 3-3 και την έριξε από την κορυφή της βαθμολογίας!

Το ματς είχε απίστευτες ανατροπές, με την ΑΕΚ προηγείται 0-1, τον Αρη να απαντά με δυο γκολ των Φετφατζίδη και Σαβέριο και την ΑΕΚ να επιστρέφει με Βίντα και Πόνσε.

Κι ενώ η ΑΕΚ ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει τη νίκη, από χέρι του Βίντα ο Αρης ισοφάρισε με το πέναλτι του Μορόν μέσα σε ένταση ανάμεσα στους δύο πάγκους.

Η διαιτησία του Σιδηρόπουλου και του Ολλανδού Ρούπερτι στο VAR σήκωσε αρκετή σκόνη και θα συζητηθεί. Η πρώτη φάση είναι το πέναλτι που δόθηκε στον Αμραμπατ για μαρκάρισμα του Μοντόγια καθώς στον Αρη φωνάζουν για επιθετικό φάουλ. Το VAR ακύρωσε ένα πέναλτι υπέρ του Αρη, ενώ δεν είχε ασχοληθεί με έλεγχο του πρώτου πέναλτι, ενώ υπάρχει και το τρίτο πέναλτι του Μορόν, όπου όμως το χέρι είναι καθαρό.

Πως ξεκίνησαν οι δύο προπονητές

Ο Ακης Μάντζιος ξεκινάει με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής του Αρη κόντρα στην ΑΕΚ, καθώς είχε το μυαλό του και στο ματς Κυπέλλου της Τετάρτης με τον Παναιτωλικό.

Ο τεχνικός του Αρη είχε νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα τους Φατόρε, Φαμπιάνο, Βερστράτε, Φετφατζίδη, Παναγίδη και Ανσαριφάρντ.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Φατόρε, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Βερστράτε, Ζαν Ζουλ Εμβοντό, Φετφατζίδης, Σαβέριο, Παναγίδης, Ανσαριφάρντ.

Ο Ματίας Αλμέιδα ξεκίνησε τον Λιούμπισιτς στην μεσαία γραμμή, προτίμησε στο βασικό σχήμα και τον Μάνταλο, ενώ επέστρεψε στην ενδεκάδα και ο Ρότα.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Κάλενς, Βίντα, Χατζησαφί, Γιόνσον, Μάνταλος, Λιούμπσιτς, Αμραμπατ, Πόνσε, Ελίασον.

Με πέναλτι η ΑΕΚ το προβάδισμα-φωνές από τον Αρη

Η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να ανοίξει πρώτη το σκορ και τον δρόμο για μια πολύτιμη νίκη, με πέναλτι που υπέδειξε ο Σιδηρόπουλος για μαρκάρισμα του Μοντόγια στον Αμραμπατ. Οι παίκτες του Αρη και ο Μάντζιος διαμαρτυρήθηκαν  έντονα για επιθετικό φάουλ, καθώς ο Μαροκινός τραβούσε τη φανέλα του Μοντόγια, αλλά η απόφαση δεν άλλαξε, δεν υπήρχε παρέμβαση από το VAR και ο Αμραμπάτ άνοιξε το σκορ στο 15′.

Απάντηση Αρη και ανατροπή!

Ο Αρης προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και απείλησε με τον Ανσαριφάρντ, ενώ σκόραρε και ο Φετφατζίδης, αλλά από θέση οφ σάιντ. Ωστόσο στο 43′ ο «Φέτφα» τρύπωσε στην άμυνα της ΑΕΚ, απέφυγε τον Στάνκοβιτς και από κοντά πλάσαρε στα δίχτυα για το 1-1.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια και ο Αρης επέστρεψε εξίσου εντυπωσιακά αιφνιδιάζοντας την ΑΕΚ στο 49′, με τον Σαβέριο να νικάει με διπλή προσπάθεια τον Στάνκοβιτς, δίνοντας προβάδισμα στον Αρη με 2-1.

Η ώρα της ΑΕΚ και νέα ανατροπή!

Μετά το γκολ του Αρη η ΑΕΚ άρχισε να ανεβάζει απόδοση και να πιέζει τον Αρη. Μέσα σε έξι λεπτά έφτασε στην ισοφάριση  με γκολ του Βίντα, που έμεινε στην επίθεση και στην περιοχή, μετά από κόρνερ και νίκησε τον Κουέστα.

Η ΑΕΚ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Λιούμπισιτς δύο λεπτά μετά και τελικά στο 67′ έκανε την ανατροπή! Ο Πόνσε βρέθηκε μόνος μέσα στην άμυνα του Αρη και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στα δίχτυα.

Πέναλτι στον Αρη, το πήρε πίσω με το VAR

Στο 85′ ο Σιδηρόπουλος υπέδειξε πέναλτι για μαρκάρισμα του Μορόν από τον Πινέδα στην περιοχή. Ωστόσο με υπόδειξη του VAR, o διαιτητής ακύρωσε την απόφασή του.