Παναθηναϊκός: Αριθμοί γεμάτοι αντιθέσεις - Τα στατιστικά των Τερίμ, Γιοβάνοβιτς!

Η γεμάτη σκαμπανεβάσματα κι ανισορροπίες φετινή σεζόν του «τριφυλλιού» και το «σκωτσέζικο ντους» στο φίνις, που το έριξε στην τέταρτη θέση. Γράφει στη SportDay ο Κώστας Γουλής.

Η φετινή διαδρομή του Παναθηναϊκού σ’ όλες τις διοργανώσεις ήταν γεμάτη από σκαμπανεβάσματα και διαφορετικές περιόδους: απ’ την εξαιρετική πορεία στα καλοκαιρινά προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ και την απώλεια των ομίλων στις λεπτομέρειες, ακολούθησε η καλή εκκίνηση στη Super League 1. Υστερα ήρθε η πρώτη κρίση.

Η αποτυχία στα γκρουπ του Γιουρόπα Λιγκ με αποκορύφωμα τον ντροπιαστικό αποκλεισμό απ’ τη Μακάμπι Χάιφα στη Λεωφόρο (σε ματς που οι «πράσινοι» πήγαιναν για δύο αποτελέσματα), οι απώλειες κόντρα σε Αρη κι Ατρόμητο που έριξαν τον Παναθηναϊκό απ’ την κορυφή, εν μέσω της υπόθεσης «Μπρινιόλι», που αποδείχτηκε ανοιχτή πληγή.

Μετά ήρθε το σοκ όλου του οργανισμού με την απόφαση του Γιάννη Αλαφούζου να λύσει τη συνεργασία του με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς, έπειτα από 2,5 χρόνια, δίνοντας το «τιμόνι» στον Φατίχ Τερίμ. Οι 5+1 μεταγραφές (μαζί με αυτή του Μαξίμοβιτς, που έκλεισε για το καλοκαίρι) κι η δύσκολη εκκίνηση του Τούρκου με πολλά κι απαιτητικά ματς απέναντι σ’ όλο τον ανταγωνισμό μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

Η εξισορρόπηση της κατάστασης με τις πολύ σημαντικές (έτσι όπως εξελίχτηκαν οι σειρές με Ολυμπιακό κι Ατρόμητο) προκρίσεις στο Κύπελλο κι η επιστροφή του Παναθηναϊκού στην κορυφή ή στον έναν με δύο βαθμούς μακριά.

Εντέλει, τον τελευταίο μήνα ακολούθησε το απόλυτο «σκωτσέζικο» ντους. Απ’ τη νίκη στην Τούμπα (0- 1) στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου, στην γκέλα με τη Λαμία (2-2) στη Λεωφόρο. Κι απ’ την πρόκριση-θρίλερ στον ιστορικό (έτσι όπως πήγε το ματς) δεύτερο ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ χάρη στο μπάζερ μπίτερ του Λημνιού στην παράταση και τις μεγάλες επεμβάσεις του Ντραγκόφσκι στα πέναλτι, στις νέες «κρυάδες» με την εντός έδρας γκέλα ολκής με την ουραγό Κηφισιά (1-1) και το «Χ» στο «Γεντί Κουλέ» (2-2). Με γεύση κατάφωρης αδικίας για το πέναλτι που «έπνιξε» ο VAR Παπαπέτρου στο 96’ στη… μανσέτα του Λουκάο.

Αποτελέσματα που έριξαν το «τριφύλλι» στην 4η θέση και στο -4 λίγο πριν απ’ την έναρξη των πλέι οφ. Ολη η χρονιά του Παναθηναϊκού ήταν μία ατελείωτη ακροβασία ανάμεσα στο «φτιάχνω» και στο «χαλάω», με τους αριθμούς του σε όλα τα επίπεδα να εμφανίζουν απίστευτες αντιθέσεις. Οι δύσκολοι -στο γκολ- «πράσινοι» του περσινού πρωταθλήματος, που σημείωσαν 38 τέρματα στην κανονική περίοδο κι άλλα 9 στα πλέι οφ, έκλεισαν τη φετινή κανονική περίοδο με 62 γκολ (ήτοι +24 τέρματα σε σχέση με πέρυσι κι αύξηση 63,2%!), δείγμα της μεσοεπιθετικής ποιότητας που προστέθηκε στο ρόστερ και της εξέλιξης του Ιωαννίδη.

Την ίδια ώρα όμως, η άμυνα που ήταν το μεγάλο «όπλο» του περσινού Παναθηναϊκού, κλείνοντας την κανονική περίοδο στα 12 γκολ παθητικό, φέτος μετατράπηκε σε «πληγή», καθότι δέχτηκε 9 γκολ παραπάνω. Το παθητικό έφτασε τα 21 τέρματα (75% παραπάνω), εκ των οποίων τα 11 τα δέχτηκε από αντιπάλους του μικρομεσαίου χώρου.

Ο Παναθηναϊκός, που είχε σχεδόν μηδενικές απώλειες έως την 23η αγωνιστική με τους «μικρούς» (μόλις τρεις χαμένοι βαθμοί στο Περιστέρι), αλλά είχε αδύναμη παρουσία στα μεγάλα ματς, μόλις «έστρωσε» το δεύτερο σκέλος, έχοντας εξαιρετική εμφάνιση στην «OPAP Arena» (και νίκη που χάθηκε στις καθυστερήσεις), πρόκριση επί του Ολυμπιακού στο Κύπελλο κι εύκολη νίκη στο ντέρμπι «αιωνίων» της Λεωφόρου, πρόκριση επί του ΠΑΟΚ στο Κύπελλο, άρχισε να μετράει γκέλες κι έξι χαμένους βαθμούς στο φίνις, παθαίνοντας αγωνιστική-βαθμολογική καθίζηση.

Η δε ομάδα που ήταν στην κορυφή της βαθμολογίας στις 10 απ’ τις 26 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου ή ήταν μίνιμουμ σε απόσταση βολής, βρέθηκε στο φινάλε 4η και… καταϊδρωμένη για πρώτη φορά την τελευταία διετία και στη μεγαλύτερή της απόσταση (-4) απ’ την κορυφή, κάνοντας πολύ δύσκολη την αποστολή της στα πλέι οφ. Τρομερές αντιθέσεις και μία μόνιμη κατάσταση ανισορροπίας…

Ιβάν Vs Τερίμ

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς κάθισε στον πάγκο του Παναθηναϊκού σε 15 αγώνες πρωταθλήματος, μετρώντας 11 νίκες, 1 ισοπαλία, 3 ήττες και συνολικά 34 βαθμούς απ’ τους 45 που διεκδίκησε, με συγκομιδή γκολ 41-11. Απ’ την άλλη πλευρά ο Φατίχ Τερίμ ανέλαβε τα ηνία του ποδοσφαιρικού «τριφυλλιού» την 16η αγωνιστική, μετρώντας σε 11 ματς της Super League 1 6 νίκες, 4 ισοπαλίες και 1 ήττα, με απολογισμό 22 βαθμούς απ’ τους 33 που διεκδίκησε και γκολ 21-10.