Champions League: Εύκολα η Σίτι, σώθηκε από το δοκάρι η Ρεάλ

Μάντσεστερ Σίτι και Ρεάλ Μαδρίτης προκρίθηκαν στην προημιτελική φάση του Champions League. Εύκολα η αγγλική ομάδα νίκησε την Κοπεγχάγη, με το ζόρι απέκλεισε τη Λειψία η ισπανική.

Η Μάντσεστερ Σίτι ζευγάρωσε με συνοπτικές διαδικασίες τις νίκες της επί της Κοπεγχάγης (3-1) και τώρα έχει μπροστά της το ντέρμπι της Premier League κόντρα στη Λίβερπουλ, που θα κρίνει πολλά στη μάχη του τίτλου.

Ο Ακάντζι άνοιξε το σκορ στο 4′ με εντυπωσιακό εν κινήσει σουτ και στο 9′ ο Αλβαρες διπλασίασε τα γκολ με σουτ από διαγώνια θέση, που πέρασε μέσα από τα χέρια του Γκράμπαρα.

Η Κοπεγχάγη μείωσε από το πουθενά με τον Ελιουνούσι στο 29′, ώσπου στο 45+3′ ο Χάαλαντ έγραψε το 3-1 με σουτ.

Ανήμερα της συμπλήρωσης 122 ετών από την ίδρυσή της, η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε, αλλά προκρίθηκε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ χάρη στο 1-1 με τη Λειψία στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου».

Οι γηπεδούχοι ήταν υπερβολικά ράθυμοι στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν το πλήρωσαν, προφυλάσσοντας το υπέρ τους προβάδισμα (1-0) από το πρώτο παιχνίδι.

Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 65′ με άψογο τελείωμα του Βινίσιους, προτού η Λειψία πιέσει και δικαιωθεί στο 68′ με σπουδαία γυριστή κεφαλιά του Ορμπάν στο 68′.

Η γερμανική ομάδα άγγιξε την παράταση στο 90+2’, αλλά το σουτ του Σέσκο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.