Αγιούμπ Ελ Καμπί: Νέο ρεκόρ με το όγδοο ευρωπαϊκό γκολ

Πέρα απ’ το ότι συνέχισε το σερί σκοραρίσματος για όγδοο επίσημο αγώνα του Ολυμπιακού, ο Αγιούμπ Ελ Καμπί έπιασε άλλη μία «ερυθρόλευκη» κορυφή, με το γκολ που σημείωσε στον αγώνα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Παρά τη βαριά ήττα του Ολυμπιακού από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο «Γ. Καραϊσκάκης», η συνέπεια του Αγιούμπ Ελ Καμπί στο σκοράρισμα συνεχίστηκε. Ο Μαροκινός επιθετικός βρήκε δίχτυα για όγδοο διαδοχικό επίσημο παιχνίδι των «ερυθρόλευκων» και παράλληλα έκανε ρεκόρ επίτευξης τερμάτων για τον πειραϊκό σύλλογο σε μία ευρωπαϊκή σεζόν!

Ο 30χρονος κυνηγός έφτασε τα 8 γκολ σε 13 συμμετοχές στο Europa League και το Conference League και έσπασε το ρεκόρ του συμπατριώτη του, Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο οποίος είχε πετύχει 7 τέρματα σε 13 συμμετοχές την περίοδο 2019-20. Την τρίτη καλύτερη επίδοση (αλλά κορυφαία σε ποσοστό επιτυχίας) διαθέτει ο Δανός, Μπεντ Κρίστενσεν, ο οποίος είχε σκοράρει 6 φορές σε μόλις 4 παιχνίδια την περίοδο 1993-94.

Μέσα σε μία μόνο σεζόν, εξάλλου, ο Ελ Καμπί έχει καταφέρει να αναρριχηθεί στην 7η θέση των σκόρερ του Ολυμπιακού σε όλη την ιστορία του στα Κύπελλα Ευρώπης! Μεγάλα ονόματα όπως ο Ζιοβάνι κι ο Αλέξης Αλεξανδρής είχαν σημειώσει τόσα γκολ στην Ευρώπη σε όλη την καριέρα τους με τους «ερυθρόλευκους», ενώ στην ίδια θέση βρίσκονται και οι Γιώργος Μασούρας, Λουίζ Ντιόγκο, Ιεροκλής Στολτίδης, αλλά και ο μεγάλος Γιώργος Σιδέρης.

Ο τελευταίος βλέπει τον Ελ Καμπί να απειλεί και το ρεκόρ του στο σερί σκοραρίσματος. Ο θρυλικός «Φόντακας» είχε βρει δίχτυα σε εννιά διαδοχικούς αγώνες του Ολυμπιακού σε δύο διαφορετικές σεζόν, με πιο πρόσφατη εκείνη του 1968-69 (το είχε κάνει και το 1961-62).

Χθες ο Μαροκινός σκόραρε για όγδοο σερί παιχνίδι, αρχής γενομένης από το 4-0 επί του ΟΦΗ, στις 10 Φεβρουαρίου. Και στο κυριακάτικο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο Φάληρο, θα έχει τη δυνατότητα να ισοφαρίσει αυτό το εντυπωσιακό ρεκόρ.