ΠΑΟΚ: Έσπασε το φετινό αήττητο σερί στην Ευρώπη!

Το αρνητικό αποτέλεσμα στην Κροατία και η ήττα με 2-0 από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, αποτέλεσε ταυτόχρονα και το τέλος μιας ανεπανάληπτης σειράς διαδοχικών θετικών αποτελεσμάτων για τον ΠΑΟΚ στην φετινή του ευρωπαϊκή πορεία

Ο  ΠΑΟΚ  ηττήθηκε με 2-0 από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ  και πλέον καλείται να γυρίσει το εις βάρος του σκορ σε μια εβδομάδα(14/3), στην Τούμπα, ώστε να προκριθεί εκείνος στα προημιτελικά του UEFA Conference League.

Το αξιοσημείωτο της υπόθεσης είναι πως ο Δικέφαλος του Βορρά από την αρχή της σεζόν 2023/24 «έτρεχε» ένα ανεπανάληπτο και άκρως εντυπωσιακό, για τα ελληνικά δεδομένα, σερί αήττητων αποτελεσμάτων, αριθμώντας σε προκριματικά και φάση ομίλων του Conference League, συνολικά 9 νίκες και 3 ισοπαλίες, στο δρόμο της κατάληψης και της πρώτης θέσης του στον όμιλο που του χάρισε απευθείας πρόκριση για τους «16».

Έτσι, χθες (7/3), ο Δικέφαλος πληρώνοντας την αυτοχειρία του και τα ατομικά λάθη στο «Μακσιμίρ» του Ζάγκρεμπ, γνώρισε μόλις την παρθενική του ήττα στην φετινή του πορεία στα ευρωπαϊκά γήπεδα από την ποιοτική και κυνική, στην αξιοποίηση ευκαιριών, Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

«Εφιάλτης» για την άμυνα της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν αναμφίβολα, ο ποιοτικότατος Μπρούνο Πέτκοβιτς, ο οποίος υπέγραψε την ήττα του ΠΑΟΚ σκοράροντας μια φορά σε κάθε ημίχρονο εκμεταλλευόμενος με την επιθετική «δεινότητα» που τον χαρακτηρίζει, στο έπακρον, τα όποια λάθη δημιουργήθηκαν στην ανάπτυξη από την άμυνα των Θεσσαλονικιών.

Στην «Τούμπα» πλέον στραμμένο το ενδιαφέρον, όπου ο Δικέφαλος του Βορρά καλείτε να ανατρέψει μια διαφορά 2 τερμάτων, ώστε να ελπίζει είτε σε παράταση, είτε να διεκδικήσει της πιθανότητες του για απευθείας πρόκριση, πιέζοντας για ένα τρίτο γκολ, που συνδυαστικά με την εξασφάλιση του μηδέν στην άμυνα θα χαρίσει μια πολυπόθητη πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.