Νίκος Σαρίδης: Ο «Ντέλιας», ο Μπατούρινα κι η πρόκριση

Εχει ελπίδες πρόκρισης ο ΠΑΟΚ; Πράγματι; Ή απλώς το λέμε, για… να το λέμε, επειδή η διαφορά των δύο γκολ είναι ευκολότερα ανατρέψιμη; Γράφει στην SportDay ο Νίκος Σαρίδης.

Ακόμη κι αυτοί που ο οπτιμισμός τους τούς τρέχει απ’ τα μπατζάκια, δεν τολμούν να δώσουν σοβαρές πιθανότητες πρόκρισης στον Ολυμπιακό. Κακά τα ψέματα, το 4-1 της Μακάμπι στο Καραϊσκάκη ορθώνει απαγορευτικό κι ας είναι να παιχτεί η ρεβάνς στο γήπεδο της Μπάτσκα Τόπολα στη Σερβία κι όχι στη φυσική έδρα των Ισραηλινών.

Επομένως, πάμε κατευθείαν στον ΠΑΟΚ, που υποτίθεται ότι έχει περισσότερες ελπίδες. Εχει περισσότερες ελπίδες; Πράγματι; Ή απλώς το λέμε, για… να το λέμε, επειδή η διαφορά των δύο γκολ είναι ευκολότερα ανατρέψιμη;

Αν ψάχνουμε, πάντως, ερείσματα στην προχθεσινή βραδιά, μάλλον ματαιοπονούμε. Ακόμη και στο πρώτο 35λεπτο, το διάστημα όπου ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας και το ματς ήταν στο 0-0, η αναμέτρηση ήταν πιο κοντά σ’ αυτό που είχε διατυπώσει ο γνωστός Ιταλός ποιητής Εουτζένιο Μοντάλε: «Ονειρεύομαι ότι μια μέρα δεν θα σκοράρει κανένας πια γκολ σε όλο τον κόσμο». Απογοητευτικές οι επιλογές των Θεσσαλονικέων στο τελευταίο «τρίτο» του γηπέδου, δίχως ευκαιρίες κι οι γηπεδούχοι μέχρι τότε. Η Ντινάμο, είναι αλήθεια, είχε αλλαγές σε πρόσωπα, σε σύγκριση με την ομάδα που είχε αντιμετωπίσει την ΑΕΚ. O στόπερ, ο Μπόσκο Σούταλο, μοσχοπωλήθηκε στον Αγιαξ· ο έξω αριστερά, ο Λούκα Ιβάνουσετς, παραχωρήθηκε στη Φέγενορντ· ο τερματοφύλακας, ο Ντομινίκ Λιβάκοβιτς, μεταπήδησε στη Φενερμπαχτσέ· ο Ρόμπερτ Λιούμπιτσιτς, τέλος, δόθηκε στην ΑΕΚ.

Ομως, η ειδοποιός διαφορά είναι ο προπονητής. Τηρουμένων (και) των ρόστερ τού τότε και τώρα, αυτό που παρουσίασε ο Σεργκέι Γιακίροβιτς εναντίον του ΠΑΟΚ μάς άρεσε περισσότερο από εκείνο του Μπίστσαν. Δεν ξέρουμε αν ο Βόσνιος διαπνέεται από ορθολογικότερο πνεύμα, η ουσία πάντως είναι ότι προχθές η Ντινάμο εμφανίστηκε πιο «κόμπακτ» και τακτικά περισσότερο δουλεμένη σε σχέση με την ομάδα του περασμένου Αυγούστου. Ναι μεν «περήφανες πωλήσεις», πλην όμως τα κενά δεν πολυφάνηκαν. Ούτε στο κέντρο της άμυνας, ούτε στον υπόλοιπο άξονα.

Ο Γιόζιπ Μίτσιτς αναδείχτηκε δεσπόζουσα μορφή μπροστά απ’ το κουαρτέτο των μετόπισθεν, ενώ στη «φροντ λάιν» ο εξαίσιος Πέτκοβιτς έβαλε τη σφραγίδα του με τα δύο γκολ που πέτυχε. Μεταξύ των δύο αυτών ποδοσφαιριστών, ο Μάρτιν Μπατούρινα, που έβγαλε και την ασίστ στο 2-0. Τον άφησα τελευταίο, διότι αν λέμε εμείς για τον Γιάννη Κωνσταντέλια, τι πρέπει να πούνε οι Κροάτες για τον Μπατούρινα; Αμφότεροι, του 2003. Απλώς, ο Κροάτης… Υδροχόος, καθότι γεννημένος στις 26 Φεβρουαρίου κι ο Βολιώτης Ιχθύς (γενέθλια στις 5 Μαρτίου). Ο Μπατούρινα έχει 121 επίσημα ματς με την Ντινάμο, συνολικά 7.575 λεπτά. Απ’ αυτά τα παιχνίδια, τα 28 είναι στο πλαίσιο ευρωπαϊκών διοργανώσεων (1.431 λεπτά). Εχει 13 γκολ και 23 ασίστ, καθώς και 2 συμμετοχές σ’ επίσημα ματς της εθνικής ομάδας, με συνολικό χρόνο ένα δεκάλεπτο.

Ο «Ντέλιας» τού ρίχνει, καθώς έχει 2 συμμετοχές σ’ επίσημους αγώνες, με χρόνο 32 λεπτά, ενώ έχει παίξει και δύο φιλικά με την Εθνική. Αλλο, όμως, Εθνική Ελλάδας κι άλλο «χρβάτσκα», να είσαι δηλαδή «δεκάρι» και να κυνηγάς να… φας, αν όχι τη θέση, τουλάχιστον λίγο από τον χρόνο του Μόντριτς.

Απ’ την πλευρά του, ο νεαρός του ΠΑΟΚ έχει 109 επίσημα με την ασπρόμαυρη φανέλα και την Εουπεν (είχε δοθεί ένα φεγγάρι δανεικός στον βελγικό σύλλογο), με 21 γκολ και 14 ασίστ. Η πλατφόρμα Τransfermarkt δίνει τον Μπατούρινα 23ο τη λίστα των κορυφαίων παγκοσμίως με έτος γέννησης το 2023, ενώ τον Κωνσταντέλια τον κατατάσσει 39ο.

Την δε αξία αγοράς του Κροάτη την ανεβάζει στα 18 εκατ. ευρώ και του Κωνσταντέλια στα 12. Αλλά, απ’ τη στιγμή που λένε ότι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, ποιοι είμαστε εμείς που θα πάμε κόντρα στην κλισεδιά; Ακολουθούν 90 λεπτά στην Τούμπα. Μπορεί και περισσότερα. Οπότε, υπομονή ως την Πέμπτη…