Στουτγκάρδη: «Αγκαλιά» με ιστορική επιστροφή σε ομίλους Champions League μετά από 15 χρόνια!

Aπό υποψήφια για υποβιβασμό την περασμένη σεζόν, φέτος σε «υψηλές πτήσεις». Η Στουτγκάρδη δε λέει να το «κουνήσει» από τις θέσεις που οδηγούν στο «σεντόνι».

Η Στουτγκάρδη εξασφάλισε εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ουνιόν Βερολίνου την Παρασκευή (8/3), καθώς «ψαλίδισε» περαιτέρω και την διαφορά από τη δεύτερη θέση και την Μπάγερν Μονάχου.

Ο δεύτερος σκόρερ του γερμανικού πρωταθλήματος, Γκιρασί, έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο 19ο λεπτό με το 21ο γκολ του αυτή τη σεζόν χάρη σε ένα ωραίο τελείωμα στο μακρινό δοκάρι.

Ο Κρις Φιούριχ διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων με ένα υπέροχο χτύπημα στο 65ο και οι φιλοξενούμενοι έμειναν κιόλας με 10 παίκτες τέσσερα λεπτά αργότερα, για μαρκάρισμα που τιμωρήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Οι «Σουηβοί» μετρούν πλέον σερί επτά αναμετρήσεων χωρίς ήττα, με 6 νίκες και 1 ισοπαλία, φτάνοντας τους 53 βαθμούς, 9 μακριά από την Ντόρτμουντ στην τέταρτη θέση και 10 από τη Λειψία (αμφότερες με ματς λιγότερο), αλλά και μόλις ένα βαθμό πίσω από την Μπάγερν Μονάχου, η οποία επίσης έχει ένα παραπάνω ματς να δώσει.

Με 9 αναμετρήσεις να απομένουν για την λήξη της φετινής σεζόν στην Bundesliga, μοιάζει πως μόνο με αυτοχειρία μεγάλων διαστάσεων, θα χάσει η ομάδα του Σεμπαστιάν Χένες το βαθμολογικό πλεονέκτημα που έχει χτίσει σε βάρος των συνδιεκδικητριών της για μια θέση  στους ομίλους του Champions League για την περίοδο 2024/2025. Τελευταία συμμετοχή της στην διοργάνωση η παρουσία της στους ομίλους της σεζόν 2009-2010.

Η επέκταση του συμβολαίου του «αναμορφωτή» Χένες είχε ανακοινωθεί από τον σύλλογο αρκετές ώρες πριν από τη σέντρα. Ο 41χρονος είχε πρόσφατα αναφερθεί επανειλημμένα ως πιθανός διάδοχος του Τόμας Τούχελ, ο οποίος θα αποχωρήσει από την Μπάγερν Μονάχου στο τέλος αυτής τη σεζόν.

Αλλά ο 41χρονος Γερμανός τεχνικός, ο οποίος έχει μεταμορφώσει τη Στουτγκάρδη από σχεδόν υποβιβασμένη την περσινή σεζόν σε διεκδικήτρια εισόδου στο UEFA Champions League από τότε που ανέλαβε τον Απρίλιο του 2023, δεν βλέπει ακόμη την αποστολή του να τελειώνει. «Έχω την αίσθηση ότι μπορούμε να πετύχουμε κάτι το σπουδαίο εδώ», δήλωσε, χαρακτηριστικά πριν από τη σέντρα της χθεσινής αναμέτρησης.