Ίντερ: Δώρο γενεθλίων και... τίτλου ο Μπίσεκ στην έδρα της Μπολόνια

Ένα γκολ ήταν αρκετό για την Ίντερ στην έδρα της Μπολόνια. Το έβαλε ο Γιαν Μπίσεκ στο 37ο λεπτό, έγραψε το 1-0 και έκανε δώρο στην ομάδα του μία σπουδαία νίκη για τα 116α γενέθλια. Έτοιμοι για τίτλο οι «νερατζούρι»

Αυτή τη στιγμή οι «νερατζούρι» βρίσκονται στο +18 από τη Γιουβέντους με ματς περισσότερο και το πρωτάθλημα δεν γίνεται να χαθεί.

Κι αφού ήρθε το… τυχερό 13άρι σε όλες τις διοργανώσεις, χωρίς δηλαδή την παραμικρή απώλεια εν έτει 2024, τώρα ο στόχος είναι η πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ (ρεβάνς με Ατλέτικο στη Μαδρίτη την Τετάρτη, έχοντας το 1-0 του Μιλάνου στη φαρέτρα).

Παρά τις απουσίες των Λαουτάρο Μαρτίνες, Μπενζαμάν Παβάρ και Φεντερίκο Ντιμάρκο, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, ώσπου το γκολ μπήκε έπειτα από συνεργασία μεταξύ δύο στόπερ (σέντρα ο Μπαστόνι, κεφαλιά ο Μπίσεκ).

Στο δεύτερο μέρος, η Μπολόνια ανέβασε την πίεσή της και είχε δύο καλές ευκαιρίες με τον Ζίρκζεϊ, ωστόσο το 0-1 παρέμεινε ως το τέλος.

Κατά συνέπεια, η Ίντερ θα πρέπει να επιδείξει μυθικές τάσεις αυτοχειρίας για να χάσει αυτό το πρωτάθλημα.

η Μπολόνια προερχόταν από έξι συνεχόμενες νίκες και κατοικεί στην 4η θέση της βαθμολογίας, επομένως κάθε άλλο παρά τυχαίος αντίπαλος ήταν.

Η ομάδα του Μότα είναι στο +4 από τη Ρόμα με ματς περισσότερο και φιλοδοξεί απώλειά της στη Φλωρεντία, προκειμένου να μην αισθανθεί καυτή την ανάσα της.

Τέλος, να σημειωθεί ότι ο Μπάμπης Λυκογιάννης παρακολούθησε από τον πάγκο την ήττα της Μπολόνια.