Λαμία-ΑΕΚ 0-4: Πέρασε σαν σε προπόνηση από τη Λαμία

Κάλενς, Πόνσε και Λιβάι Γκαρσία (δύο γκολ) έγραψαν το 4-0 της ΑΕΚ απέναντι στην αποδυναμωμένη Λαμία, στην πρεμιέρα των πλέι οφ.

Η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι για να γίνει το αφεντικό από νωρίς. Το κατάφερε με τη συνολική της εικόνα, αφού έκλεισε τη Λαμία στα καρέ της και είχε επιθετικό μονόλογο σε όλο το πρώτο μέρος χάνοντας ευκαιρίες για να σκοράρει.

Στην αντίπερα όχθη, η Λαμία αποδυναμωμένη χωρίς Τσιλούλη και Καρλίτος, στήθηκε κυρίως αμυντικά και ήταν ακίνδυνη μπροστά, αφού η προσπάθεια να χτυπήσει στους κενούς χώρους δεν είχε επιτυχία.

Η ΑΕΚ λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και πήρε «κεφάλι» στο σκορ με το γκολ του Κάλενς, αλλάζοντας έτσι την εικόνα της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ δεν μπήκε με την ίδια ορμή κυρίως γιατί η Λαμία θέλησε να της κόψει τη φόρα και να απαλλαχθεί από την τεράστια πίεση που είχε στα πρώτα σαρανταπέντε λεπτά.

Ακόμα κι έτσι, όμως, η ΑΕΚ βρήκε το γκολ στο 68ο λεπτό και απλοποίησε το έργο της. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρότα, η μπάλα πήγε στον αφύλακτο Πόνσε, ο οποίος μέσα στην περιοχή με ωραίο σουτ νίκησε τον Κοσέλεφ για το 0-2.

Στα τελευταία λεπτά και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις ο Λιβάι Γκαρσία… πήρε το όπλο του και με δύο γκολ στο 88′ και στο 93′ έγραψε το 0-4 της Ένωσης, η οποία ξεκίνησε εύκολα τη διαδικασία των εφετινών πλέι οφ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος (87΄ Γιαννούτσος), Κορνέζος, Σίντκλεϊ (73΄ Σαντάνα), Νούνιες, Στάνκο (73΄ Κοντονίκος), Τζανδάρης (58΄ Τσούκαλος), Αμαράλ, Μάλτσι (73΄ Λέικ), Σλίβκα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (78΄ Λιούμπισιτς), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Ελίασον (83΄ Χατζισαφί), Γιόνσον, Σιμάνσκι, Πινέδα (83΄ Σιντιμπέ), Πόνσε (83΄ Αραούχο), Μάνταλος (78΄ Λιβάι Γκαρσία).