Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 1-1: Η ισοπαλία έφερε χαμό στην κορυφή!

Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο στο ντέρμπι κορυφής της Premier League με το τελικό 1-1 να βάζει ακόμα μεγαλύτερη «φωτιά» στην κορυφή και να αναδεικνύει μεγαλύτερη κερδισμένη όλων την Άρσεναλ.

Η Λίβερπουλ αν και είχε όλες τις γνωστές τις απουσίες παρέμεινε ζωντανή στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι και με αντιστροφή ρόλων στο δεύτερο ημίχρονο το ντέρμπι της Premier League έληξε χωρίς νικήτη (1-1) αλλά με μεγάλη κερδισμένη την ομάδα του Αρτέτα, δέκα στροφές πριν το τέλος της φετινής σεζόν.

Αν και φιλοξενούμενοι, οι παίκτες του Πεπ ξεκίνησαν με διάθεση να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο και ήταν οι πρώτοι που απείλησαν με τον Άλβαρεζ μόλις στο τρίτο λεπτό. Από την άλλη, η Λίβερπουλ ξεκίνησε κάπως νωθρά στο ντέρμπι αλλά ισοφάρισε στις τελικές με τον Νούνιεζ λίγο μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Σίτι προσπαθούσε να βρει το γκολ και του παίκτες του Κλοπ να περιορίζονται σε ένα αρκετά παθητικό ρόλο. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν αυτό που έψαχναν στο 23ο λεπτό όταν, ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά με τον Στόουνς να κάνει την προβολή στο πρώτο δοκάρι και να ανοίγει το σκορ. Μικρή ευθύνη φέρει και ο Νούνιεζ που ανέλαβε το προσωπικό μαρκάρισμα του Άγγλου στόπερ.

Το γκολ μάλλον μούδιασε περισσότερο τους «ρεντς» αφού στην συνέχεια του πρώτου σαρανταπενταλέπτου ο αγώνας έμοιαζε με μονόλογο της ομάδας από το Μάντσεστερ, που είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 39ο λεπτό με τον Χάαλαντ.

Η παύση του ημιχρόνου έκανε καλό στην Λίβερπουλ που, μόλις, στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης κέρδισε πέναλτι. Ο Νούνιεζ «διάβασε» το γύρισμα του Ακέ στον Έντερσον και πρόλαβε την μπάλα, με τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα να τον ανατρέπει. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ΜακΆλιστερ και παρά την σωστή επιλογή πλευράς από τον κίπερ των «πολιτών» η μπάλα κατέληξε στο βάθος της εστίας για την ισοφάριση.

Από την σύγκρουση με τον Ουρουγουανό επιθετικό ο Έντερσον αποκόμισε έναν τραυματισμό στο κεφάλι με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή στο 56ο λεπτό δίνοντας στην θέση του στον Στέφαν Ορτέγκα Μορένο.

Μέτα την γρήγορη ισοφάριση η ψυχολογία της ομάδας του Κλοπ έπιασε «κόκκινο» με την μία τελική να διαδέχεται την άλλη αλλά μην καταφέρνει το γκολ με μοναδικές «γαλάζιες» απειλές από τους Φόντεν (58), Ντίας (63) και Ντοκού (78).

Οι μεγάλες συγκινήσεις όμως έμειναν για το τέλος αφού η Λίβερπουλ ζήτησε πέναλτι σε δύο φάσεις (90+7 και 90+9) με το VAR να διαφωνεί ισάριθμα, διατηρώντας το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Λίβερπουλ: Κέλεχερ, Μπράντλεϊ (61′ Ρόμπερτσον), Κουάνσα, Φαν Ντάικ, Γκόμεζ, Σομποσλάι (61′ Σαλάχ), Έντο, Μακ Άλιστερ, Έλιοτ, Νούνιες (76′ Χάκπο), Ντίας

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον (56′ Ορτέγκα Μορένο), Γουόκερ, Ακάντζι, Άκε, Ρόδρι, Στόουνς, Φόντεν, Σίλβα, Ντε Μπρόινε (69′ Κόβατσιτς), Άλβαρες (69′ Ντόκου), Χάλαντ

Η Βαθμολογία στην κορυφή της Premier League μετά το 1-1 στο Ανφιλντ: