Λιονέλ Μέσι: Έμεινε στην κερκίδα στην εντός έδρας ήττα της Ίντερ Μαϊάμι

Ο Αργεντινός επιθετικός έμεινε εκτός αποστολής προληπτικά λόγω χτυπήματος που δέχτηκε και παρακολούθησε την ομάδα του να γνωρίζει ήττα με 2-3 στην έδρα της από την Μόντρεαλ

Η Ίντερ Μαϊάμι «γεύτηκε» την πρώτη της ήττα στη σεζόν του MLS καθώς ηττήθηκε με 2-3 εντός έδρας από την Μόντρεαλ την Κυριακή (10/3), σε έναν αγώνα όπου ξεκουράστηκε ο Αργεντινός σούπερ σταρ Λιονέλ Μέσι.

Ο 36χρονος δεν είχε συμμετοχή στον αγώνα, καθώς ακόμα είναι «φρέσκο» το συμβάν του  ιδιαίτερα άγαρμπου χτυπήματος που δέχτηκε σε πρόσφατο αγώνα απέναντι στο Νάσβιλ. Έτσι, ο προπονητής της ομάδας, Τάτα Μαρτίνο επέλεξε για προληπτικούς λόγους να τον αφήσει εκτός από την αγωνιστική δράση του παιχνιδιού.

Ο Αργεντίνος λοιπόν παρακολούθησε από τις εξέδρες την ομάδα του να μην μπορεί να βρει ρυθμό και παρά την ισπανική συνεργασία για το 2-3 με γκολ του Τζόρντι Άλμπα στο 80ο λεπτό από ασίστ Σέρχιο Μπουσκέτς, δεν κατόρθωσε να επιστρέψει περαιτέρω στο ματς και το σκορ παρέμεινε συνεπώς ίδιο. Έτσι η ομάδα από το Μαϊάμι γνώρισε την παρθενική της ήττα για την σεζόν μετά από 2 νίκες και 1 ισοπαλία.

Ο έτερος αστέρας της επίθεσης Λουίς Σουάρες ξεκίνησε στον πάγκο και πέρασε στην αναμέτρηση μόλις στο 77ο λεπτό, μη ικανός να αλλάξει την τύχη του ματς.

Η ήττα του Μαϊάμι ήταν μια οπισθοδρόμηση, υπογραμμίζοντας τις προκλήσεις σε ένα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα ακόμη και  παρά το δεδομένα πλούσιο ταλέντο που διαθέτει η ομάδα. Η ήττα υπογραμμίζει επίσης την αρνητική επιρροή του εκτεταμένου rotation το οποίο κόστισε στην τελική για τους γηπεδούχους.