Ισπανία: H ομάδα που «αγνοεί» την λέξη νίκη για 28 συνεχόμενες αγωνιστικές στην La Liga!

Ένα ανεπανάληπτο σερί αρνητικών αποτελεσμάτων έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον την τρέχουσα σεζόν στην πρώτη κατηγορία του ισπανικού ποδοσφαίρου, ένα σερί που αναμφίβολα δε θα «περηφανευόταν» κανένας σύλλογος

Η 28η αγωνιστική της La Liga δεν έμελλε να ήταν αυτή που θα έβαζε επιτέλους  τέλος σε ένα ομολογουμένως πρωτοφανές σερί αγώνων χωρίς νίκη που φέρει η Αλμερία.

Διανύοντας την δεύτερη σεζόν της, στο κορυφαίο επίπεδο του ισπανικού ποδοσφαίρου, η ομάδα από την κοινότητα της Ανδαλουσίας, δείχνει ολοένα και περισσότερο να βρίσκεται «έξω από τα νερά της» από άποψης δυναμικότητας συγκριτικά με τους υπολοίπους αντιπάλους.

Αυτό διότι ο βαθμολογικός της απολογισμός έπειτα από 28 αγωνιστικές είναι τουλάχιστον πενιχρός. 10 βαθμοί σε 28 αγωνιστικές, οι οποίοι έχουν προέλθει από 10 ισοπαλίες και 18 ήττες με 0 νίκες!

Στην χθεσινο-βραδινή (11/3) αναμέτρηση επί της Σεβίλλης μάλιστα, η ομάδα του Γκαριτάνο μέχρι το 80ο λεπτό κρατούσε το προβάδισμα με το γκολ του Εμπάρμπα από το 39ο λεπτό, ωστόσο, το μόνο που πέτυχε ήταν τελικά να «σώσει την παρτίδα» στο 90΄+5, αποκομίζοντας έτσι αυτήν την δέκατη ισοπαλία της στην σεζόν,(2-2 εντός έδρας).

Η Σεβίλλη μάλιστα, είναι ομάδα που απέχει πολύ από τις ένδοξες μέρες των προηγούμενων ετών, καθώς βιώνει μια κρίση που την έχει φέρει στην 14η θέση της βαθμολογίας, με βλέψεις κυρίως στην υπόθεση παραμονής, παρά κάτι άλλο.

Η «κατρακύλα» για την Αλμερία δείχνει να μην έχει τελειωμό και δεδομένα ο σύλλογος κάνει ήδη σκέψεις για την επόμενη σεζόν στην δεύτερη κατηγορία, καθώς ακόμα αυτή η πολυπόθητη, παρθενική νίκη στην σεζόν δεν φαίνεται να έρχεται. Μια νίκη, η οποία αναμένεται και να πανηγυριστεί δεόντως από παίκτες και οπαδούς αντίστοιχα.