Σαντιό Μανέ: Έπιασε αντίπαλο από τον λαιμό αλλά γλίτωσε την κόκκινη κάρτα!

Ο Σενεγαλέζος εξτρέμ ήταν τυχερός που απέφυγε την κόκκινη κάρτα αφού άρπαξε έναν αντίπαλο από το λαιμό κατά τη διάρκεια «τεταμένης» αντιπαράθεσης.

Η Αλ Νάσρ αγωνίστηκε για το δεύτερο προημιτελικό του Ασιατικού Champions League εναντίον της Αλ-Αΐν τη Δευτέρα (11/3).

Η ομάδα μπήκε στο παιχνίδι για να ανατρέψει το 1-0 από το πρώτο παιχνίδι , αλλά βρέθηκε πίσω και κυνηγούσε σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού την ισοφάριση και την ανατροπή.

Εν τέλει κατόρθωσε, επικρατώντας στην κανονική διάρκεια με 3-2, να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, οπού το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 118 λεπτό για το 4-3(4-4 συνολικό σκορ), έστειλε την κρίση της αναμέτρησης στην «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι τελικά ήταν αυτοί που σφράγισαν το εισιτήριο στην επόμενη φάση σκοράροντας τρία ισάριθμα πέναλτι, καθώς η Αλ Νάσρ έχασε με την σειρά της 3/4 από αυτά που εκτέλεσε.

Η αναμέτρηση όμως, σημαδεύτηκε και από ένα άλλο γεγονός, με πρωταγωνιστή τον 31χρονό επιθετικό Σαντιό Μανέ.

Ο Σενεγαλέζος, έχασε την πλήρως την ψυχραιμία του και βγήκε «εκτός εαυτού» του με τον Σαΐντ Τζούμα, ποδοσφαιριστή της αντίπαλης ομάδας, έπειτα από λεκτικό επεισόδιο μεταξύ τους. Τα «παρατράγουδα» όμως, δεν έμειναν μόνο στα λόγια, καθώς ο Μανέ  έβαλε, νευριασμένος, το χέρι του γύρω από το λαιμό του παίκτη.

Ο προπονητής της Αλ-Αΐν, Ερνάν Κρέσπο, είδε το περιστατικό και έκανε έντονα παράπονα προς τον διαιτητή, ζητώντας του επιτακτικά να αποβάλει τον διεθνή Σενεγαλέζο για αυτήν την αντιαθλητική του ενέργειά κάτι που δεν έγινε καθώς ο διαιτητής έδειξε τον Μανέ κίτρινη κάρτα.

Ευτυχώς για τον ίδιο, οι «ψυχραιμότεροι» επενέβησαν εγκαίρως, ηρεμώντας τον και συμβάλλοντας παράλληλα έτσι στο να γλιτώσει μία απευθείας αποβολή με κόκκινη κάρτα για την άσεμνη κίνηση του.