Μπάγερν-Ολυμπιακός 1-3: Θρυλικοί μπέμπηδες άλωσαν το Μόναχο και τρέλαναν την Ευρώπη!

Οι νέοι του Ολυμπιακού έγραψαν ξανά Ιστορία, αποκλείοντας τη Μπάγερν Μονάχου με επική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο. Ώρα Final Four για τους πιτσιρικάδες του Συλαϊδόπουλου.

Δεν υπάρχει ταβάνι για τους ονειροπόλους παιχταράδες της Κ19 του Ολυμπιακού, που «άλωσαν» το Μόναχο, ρίχνοντας στο καναβάτσο τη Μπάγερν από το πρώτο ημίχρονο. Κράτησαν γερά στο δεύτερο μέρος οι τρομεροί πιτσιρικάδες του Συλαϊδόπουλου.

Οι ερυθρόλευκοι έστησαν – έστω και με δύο μέρες καθυστέρηση – το πάρτι γενεθλίων του συλλόγου και γέμισαν χαμόγελα τους φίλους της ομάδας. Τον «χορό» άνοιξε ο Μουζακίτης στο 32′, όμως ο Παπακανέλλος ήταν αυτός που πραγματικά… χόρεψε την άμυνα της Μπάγερν για να διπλασιάσει το ερυθρόλευκο προβάδισμα στο 37′. Ο Κωστούλας δε θα μπορούσε, βέβαια, να λείπει και δύο λεπτά αργότερα (39′) διαμόρφωσε το 0-3. Η Μπάγερν επέστρεψε δυναμικά στο δεύτερο μέρος, όμως κατάφερε μόνο να μειώσει σε 1-3 με τον Ράμσακ στο 63′.

Ξεκίνησε με το «πάνω χέρι»

Τι κι αν απέναντί τους είχαν μερικούς από του πιο φημισμένους έφηβους της Ευρώπης, στα μάτια των νέων του Ολυμπιακού δεν έβλεπε κανείς φόβο, αλλά μονάχα ενθουσιασμό. Αυτό αποτυπώθηκε άμεσα και στο χορτάρι. Οι ερυθρόλευκοι είχαν την πρώτη ευκαιρία του αγώνα στο 2ο μόλις λεπτό, όταν ο Κωνσταντίνος Κωστούλας βρήκε με μία μεγάλη μπαλιά τον Πνευμονίδη, ο οποίος κυνήγησε τη φάση και εκτέλεσε πάνω στον Σμιτ.

Συνολικά στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, η ομάδα του Συλαϊδόπουλου ήταν καλύτερα τοποθετημένη στον αγωνιστικό χώρο και κρατούσε τη μπάλα περισσότερο από τους αντιπάλους της. Η Μπάγερν έκανε την πρώτη της ευκαιρία στο 13′, όταν ο Κουζιασάρε υποδέχθηκε την κάθετη του Ράμσακ, έριξε κάτω τον Τανούλη και σούταρε, όμως ο Σίνα, που είχε κάνει εξαιρετική έξοδο, απέκρουσε.

Από εκείνη τη στιγμή και μέχρι το 30′, οι Βαυαροί πήραν τον έλεγχο και την κατοχή, χωρίς να δημιουργήσουν ωστόσο ποιοτικές ευκαιρίες. Κορυφαίες τους στιγμές ήταν τα δύο μακρινά σουτ των Κουζιασάρε (19′) και Φερνάντεθ (28′), τα οποία όμως δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Σίνα.

Και μετά… τυφώνας

Στο 32′ η πίεση των Κωστούλα και Πνευμονίδη απέδωσε, αφού οδήγησε τον Σμιτ σε λάθος, με τον Μουζακίτη να επωφελείται και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού δεν ήταν παρά η αρχή ενός… τυφώνα – 8 περίπου λεπτών – όπου οι ερυθρόλευκοι καθάρισαν το παιχνίδι. Στο 37′ ο Παπακανέλλος πήρε τη μπάλα από τα αριστερά και ντρίμπλαρε δύο ποδοσφαιριστές των Γερμανών. Πλησίασε την εστία του Σμιτ και με ένα ψηλό σουτ από πολύ πλάγια θέση, διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του.

Στο 39′ ο Κωστούλας, που… δε θα μπορούσε να απουσιάσει, εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στη Βαυαρική άμυνα μετά από σέντρα του Αλαφάκη και «εκτέλεσε» τον Σμιτ στην κάτω δεξιά γωνία του, με πολύ δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, δημιουργήθηκε μια «σύρραξη» μπροστά από τον πάγκο του Ολυμπιακού, με έναν από τους ποδοσφαιριστές της Μπάγερν να σπρώχνει τον Συλαϊδόπουλο. Αυτός που την «πλήρωσε» ήταν ο ίδιος ο Έλληνας τεχνικός, που αποβλήθηκε, σε μία απόφαση που προκάλεσε αντιδράσεις.

Επέστρεψαν δυνατά οι Γερμανοί

Ο Ολυμπιακός μπορεί να είχε καταφέρει να σοκάρει τη Μπάγερν, όμως άπαντες γνώρισαν ότι δεν είχαν δικαίωμα να την ξεγράψουν. Οι Γερμανοί μπήκαν δυναμικά, πιέζοντας ψηλά, δεν άφησαν τους Έλληνες να δημιουργήσουν και βρίσκονταν συνεχώς στα ερυθρόλευκα καρέ.

Στο 63ο λεπτό, ο -εκπληκτικός- Ζβόναρεκ πέρασε τον Πρεκατέ και σούταρε, με τον Σίνα να μην καταφέρνει να μπλοκάρει. Ο Ράμσακ πήρε το «ριμπάουντ» και μείωσε σε 1-3.

Αμέσως μετά τη σέντρα, η ομάδα του Μάριτς επανέκτησε την κατοχή και κέρδισε κόρνερ, το οποίο εκτελέστηκε και έφτασε στον Ζβόναρεκ, που με κεφαλιά από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Γενικά τα επόμενα λεπτά ήταν δύσκολα για τον Ολυμπιακό. που έπρεπε να μη λυγίσει από την τεράστια πίεση των Γερμανών, που είχαν αρχίσει να πατούν περιοχή και να σουτάρουν με μεγάλη συχνότητα.

Εξαιρετική ήταν η ευκαιρία του Φερνάντεθ στο 74′, που εκμεταλλεύτηκε ακόμα μία εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ, σηκώθηκε σχεδόν μόνος του και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σίνα.

Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει τον ρυθμό, αφού το γήπεδο είχε αρχίσει πλέον να «γέρνει» υπέρ της Μπάγερν, που δεν είχε τίποτα να χάσει. Οι ερυθρόλευκοι διαχειρίστηκαν εξαιρετικά τη συνθήκη και δεν άφησαν τους Βαυαρούς να παραβιάσουν για δεύτερη φορά την εστία του Σίνα, ο οποίος πραγματοποίησε μία φανταστική επέμβαση στο 89′ σε σουτ του Λισίνα.

Και τώρα… Final Four

Ιστορία έγραψαν οι απίστευτοι νέοι του Ολυμπιακού, που έφτασαν για πρώτη φορά στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του Youth League.

Τώρα αναμένουν τον αντίπαλό τους στο πρώτο ματς του Final Four της Νιόν, που θα προκύψει από το ζευγάρι Ναντ-Κοπεγχάγη. Tο άλλο ζευγάρι των ημιτελικών θα αποτελέσουν οι νικητές των ζευγαριών Μίλαν-Ρεάλ και Μάινζ-Πόρτο.

Το Final Four ξεκινά στις 19 Απριλίου, με τα δύο παιχνίδια των ημιτελικών, ενώ ο τελικός θα πραγματοποιηθεί στις 22 Απριλίου.