Champions League: Στα προημιτελικά η Ντόρτμουντ

Σκοράροντας στο 3′ και το 90+5′, η Ντόρτμουντ επικράτησε 2-0 της Αϊντχόφεν και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το σπουδαίο πρώτο ημίχρονο έφτανε για την Ντόρτμουντ, η οποία στη συνέχεια έριξε τέμπο και λίγο έλειψε να το πληρώσει.

Μέχρι το 48′, η ομάδα της Βεστφαλίας είχε ένα γκολ (με σουτ του Σάντσο) και άλλες έξι πολύ καλές ευκαιρίες, με κορυφαία τη διπλή των Μπραντ και Μάλεν (16′).

Εν συνεχεία, η Αϊντχόφεν πίεσε, σημάδεψε το δεξί δοκάρι με σουτ του Λοσάνο στο 53′ και κατέγραψε πολλές αξιόλογες στιγμές για ισοφάριση (62′ Λοσάνο, 71′ Μπακαγιόκο, 72′ Ντε Γιονγκ).

Πέντε λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ βρήκε δίχτυα με πλασέ του Φίλκρουγκ, αλλά η φάση εξετάστηκε από το VAR και το… πόρισμα έδειξε οφσάιντ  για χιλιοστά.

Στο 90+4′ η ολλανδική ομάδα άγγιξε το 1-1, αλλά ο Ντε Γιονγκ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια στο τετ-α-τετ με τον Κόμπελ.

Τελικά, η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που έμελλε να (ξανα)σκοράρει, συγκεκριμένα στο 90+5′ με πλασέ του Ρόις, έπειτα από αμυντικό λάθος, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Τζαν, Ζίλε, Χούμελς, Μάατσεν, Ότσκαν, Ζάμπιτσερ, Μάλεν (70′ Αντεγέμι), Μπραντ (58′ Ενμέτσα), Σάντσο (75′ Ρόις), Φίλκρουγκ.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Μπενίτες, Τέζε, Σχάουτεν, Μποσκάγλι, Ντεστ, Τιλ (46′ Λοσάνο), Μάουρο Τζούνιορ (86′ Μπαμπαντί), Φέρμαν (82′ Πέπι), Μπακαγιόκο, Ντε Γιονγκ, Τίλμαν.