Ίντερ Μαϊάμι: Βρέθηκαν «με κλειστά μάτια» Μέσι και Σουάρες, υπογράφοντας πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Πρωταθλητριών CONCACAF

Μια βιρτουόζικη ποδοσφαιρική παράσταση με άψογη συνεργασία του Αργεντίνου και του Ουρουγουανού «σούπερ σταρ», άνοιξε τον δρόμο για την επικράτηση της Ίντερ Μαϊάμι. Ανησυχία για ενοχλήσεις που ένιωσε ο Μέσι

Ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε ένα γκολ και έκανε μια ασίστ πριν φύγει από το γήπεδο λόγω ενός πιθανού τραυματισμού στο πόδι, καθώς η Ίντερ Μαϊάμι νίκησε το Νάσβιλ με 3-1 στο δεύτερο παιχνίδι του αγώνα της φάσης των 16 του Κυπέλλου Πρωταθλητριών της CONCACAF, τα ξημερώματα Πέμπτης (14/3) ώρα Ελλάδας.

Ο Αργεντίνος συνεργάστηκε με αρμονικό τρόπο με τον πρώην συμπαίκτη του στην Μπαρτσελόνα, Λουίς Σουάρεςγια το γκολ που άνοιξε το σκορ στο όγδοο λεπτό. Ο οκτώ φορές νικητής της Χρυσής Μπάλας πρόσθεσε στη συνέχεια ένα γκολ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου για να δώσει στην ομάδα του ένα προβάδισμα 2-0 με την λήξη του.

Ο 36χρονος Αργεντινός, αντικαταστάθηκε στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον προπονητή του Τάτα Μαρτίνο να αποκαλύπτει αργότερα ότι ο Μέσι αντιμετώπιζε έναν ήπιο τραυματισμό στο πόδι που άρχισε να τον ενοχλεί κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, οπότε και αντικαταστάθηκε για προληπτικούς κατά βάση λόγους.

Ο Μέσι λοιπόν αντικαταστάθηκε από τον Ρόμπερτ Τέιλορ, ο οποίος σκόραρε στο 63ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Λουίς Σουάρες, ο οποίος σαν τον Αργεντίνο είχε και αυτός συμβολή με γκολ και ασίστ στην αναμέτρηση, η οποία και ουσιαστικά «έσβησε » σε εκείνο το σημείο με το σημαντικό προβάδισμα 3-0 που εξασφάλισε η  Ίντερ Μαϊάμι. Το Νάσβιλ απλά κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις του αγώνα για το τελικό 3-1.

Η Ίντερ Μαϊάμι βρίσκεται αυτή τη στιγμή εν μέσω ενός πολυάσχολου μήνα που περιλαμβάνει επτά αγώνες τέσσερις από τους οποίους έχουν έρθει σε διάστημα 10 ημερών. Κατάφερε με την επικράτηση αυτή να εξασφαλίσει, με συνολικό σκορ 5-3 στις δύο αυτές αναμετρήσεις με το Νάσβιλ, την πρόκριση στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Ο Μέσι αναμένεται να παρευρεθεί στην αποστολή της εθνικής ομάδας της Αργεντινής για δύο αγώνες προετοιμασίας εν όψει του Copa America στις 22 και 26 Μαρτίου.