Premier League: Έγραψε ιστορία η Μπόρνμουθ στην αναμέτρηση με την Λούτον με εντυπωσιακή ανατροπή!

Στην αναμέτρηση της Μπόρνμουθ με την Λούτον «τα κεράσια» έγραψαν ιστορία καθώς έκαναν την μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία της Premier League, γυρίζοντας το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο από 3-0 σε 4-3.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στην Μπόρνμουθ και την Λούτον ήταν προγραμματισμένη να πραγματοποιηθεί στις 16 Δεκεμβρίου, ωστόσο η καρδιακή προσβολή του αρχηγού της Λούτον, Τομ Λόκιερ στο 60ο λεπτό του αγώνα του Δεκέμβριο δεν επέτρεψε τον αγώνα να ολοκληρωθεί και το συμβούλιο της Premier League απόφαση την επανέναρξη του αγώνα από την αρχή.

Οι δύο ομάδες χάρισαν ενα συγκλονιστικό ματς. Η Λούτον, που αυτη την στιγμή μετράει 6 αγώνες χωρίς νίκη, έψαχνε μόνο νίκη καθώς κυνηγάει την Νότιγχαμ Φόρεστ που βρίσκεται πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Κιομως το πρώτο ημίχρονο η Λούτον με γκολ του Τσονγκ στο 9’, του Ογκμπένε στο 31’ και του Μπάρκλεϊ στις καθυστερήσεις κατάφερε να παγώσει το «Vitally Stadium».

Στην ανάπαυλα , φαίνεται ο προπονητής της Μπορνμουθ, Άντονι Ιραόλα να έδωσε έναν από τους καλύτερους λόγους καθώς η ομάδα του σκόραρε τέσσερις φορές στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σαλάνκε στο 50’, ο Ζαμπράνι στο 62’ και ο Σεμένιο στο 64’ και 82’ οδήγησαν τους φιλοξενούμενους στην μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία της Premier League , στέλνοντας τους φιλάθλους σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Η Μπόρνμουθ αυτή την στιγμή βρίσκεται στην 13η θέση μακριά από τον κίνδυνο τους υποβιβασμού ενώ είναι 3 βαθμούς μακριά από την ασφάλεια.