Κηφισιά - ΟΦΗ 0-0: Κερδισμένοι οι Κρητικοί

Ο ΟΦΗ έφυγε με βαθμό (0-0) από το «Μιχ. Κρητικόπουλος» της Καισαριανής και διατήρησε τη διαφορά από τη 12η Κηφισιά στο +4.

Βέβαια, σε περίπτωση που ο Παναιτωλικός νικήσει τον Πανσερραϊκό, ο ΟΦΗ θα βρίσκεται πλέον στο +4 και όχι στο +5 από τη 13η θέση που σημαίνει υποβιβασμός.

Η δε Κηφισιά μπαίνει σε επιπλέον μπελάδες με αυτό το αποτέλεσμα και τώρα προσδοκά σε απώλεια της ομάδας του Αγρινίου, προκειμένου να μην πέσει προτελευταία.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Μόλις στο 1′, έπειτα από πλασέ του Μενέντες, ο Λαμπρόπουλος έσωσε πάνω στη γραμμή προ του επερχόμενου Οζέγκοβιτς.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Μιλίτσεβιτς σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Βούρο και κατέληξε στην αγκαλιά του Μπάουμαν.

Στο 8′, σε διεκδίκηση με τον Λάρσον, ο Σάντος ζήτησε πέναλτι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Τσάπαν σούταρε και η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ.

Ο ΟΦΗ βρήκε δίχτυα στο 19′ με τον Ισέκα, ο οποίος πάντως δεν χρίστηκε σκόρερ λόγω υπόδειξης οφσάιντ.

Η Κηφισιά ξανάγινε απειλητική στο 30′, όταν από σέντρα του Μιλίτσεβιτς, ο Σάντος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Τεράστια ευκαιρία έχασε ο ΟΦΗ στο 38′ με τον Μπάκου, ο οποίος νικήθηκε από τον Αναγνωστόπουλο στο μεταξύ τους τετ-α-τετ.

Η κρητική ομάδα προσπάθησε εκ νέου για το γκολ και, μάλιστα, σε δύο περιπτώσεις, ωστόσο τα σουτ των Μπάκιτς και Ισέκα στο 44′ και 45′ αντίστοιχα, πέρασαν άουτ.

Η επόμενη αξιόλογη φάση ανήκε στην Κηφισιά, η οποία στο 53′ απείλησε με συρτό σουτ του Οζέγκοβιτς που πέρασε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ύστερα από μπαλιά του Μπάκιτς, ο Αναγνωστόπουλος έκανε λάθος απομάκρυνση μακριά από την περιοχή του, ο Μπάκου τον πέρασε, αλλά το σουτ του κατέληξε κόρνερ.

Η συνέχεια ανήκε στον ΟΦΗ, ο οποίος απείλησε με εκτός περιοχής σουτ του Αποστολάκη στο 71′ (άουτ) και ενέργεια του Ισέκα στο 74′ (τον ανέκοψε την τελευταία στιγμή ο Τσάπαν).

Ο Μπάκου είχε ακόμα μία κλασική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 85′, όταν βγήκε απέναντι από τον Αναγνωστόπουλο, όμως, το σουτ του ήταν πολύ αδύναμο.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Κλωναρίδης έπιασε σουτ στην κίνηση εντός περιοχής από πλάγια θέση και έστειλε την μπάλα άουτ.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (79′ Κλωναρίδης), Τεϊσέιρα, Τσάπαν, Μιλίτσεβιτς, Τσανάτζια, Σολόα (69′ Βαφέας), Σάντος, Μενέντες (69′ Πρίτσας), Μπιφουμά (79′ Τετέι), Οζέγκοβιτς.

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Αμπάντα, Λαμπρόπουλος, Βούρος, Λάρσον, Μεγιάδο, Μπάκιτς (79′ Ριέρα), Αποστολάκης (88′ Μοσκέρα), Μπάκου (88′ Φελίπε Λουίζ), Ισέκα, Χιμένεθ (64′ Γκαγέγος).