Τουρκία: Το πέναλτι της Μπεσίκτας που μπήκε αλλά δεν μέτρησε!

Για έναν… σπάνιο λόγο ακυρώθηκε το πέναλτι της Μπεσίκτας στο παιχνίδι με την Αντάλιασπορ, φέρνοντας σε δύσκολη θέση τον Φερνάντο Σάντος.

Για έναν ιδιαίτερα σπάνιο λόγο απέτυχε να περιορίσει το μέγεθος της «γκέλας» στο παιχνίδι με την Αντάλιασπορ η Μπεσίκτας, που είχε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 2-2 στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων.

Οι «αετοί» κέρδισαν πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο πρώην πλάγιος επιθετικός της Βέρντερ Βρέμης, Μίλοτ Ράσιτσα. Ο Κοσοβάρος νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ, όμως διαιτητής και VAR δε μέτρησαν το γκολ.

Η αιτία ήταν… ιδιαίτερη. Ο Ράσιτσα σούταρε με το δεξί, όμως ακούμπησε και με το αριστερό, υποπίπτοντας ουσιαστικά σε διπλή επαφή, η οποία προφανώς απαγορεύεται στα πέναλτι.

Έτσι, το γκολ της ομάδας του Φερνάντο Σάντος δε μέτρησε και ο Πορτογάλος κόουτς γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη, και πέμπτη συνολικά, ήττα του με τον σύλλογο της Πόλης.