Τσέλσι - Λέστερ 4-2: Πρόκριση στις καθυστερήσεις οι «μπλε»

Τσέλσι

Η Τσέλσι έχασε το προβάδισμα από τη Λέστερ της Τσάμπιονσιπ και των 10 παικτών, όμως, στις καθυστερήσεις κατάφερε να επικρατήσει 4-2.

Κατά συνέπεια, η Τσέλσι προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Αγγλίας, όπου βρίσκονται από χθες (16/3) οι Μάντσεστερ Σίτι και Κόβεντρι.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους «μπλε» στον προημιτελικό του «Στάμφορντ Μπριτζ», αφού στο 13′ ο Τζάκσον έκανε το γύρισμα και ο Κουκουρέγια άνοιξε το σκορ σε κενή εστία.

Δεκατρία λεπτά αργότερα, η Τσέλσι είχε την ευκαιρία για δεύτερο γκολ, ωστόσο ο Στόλαρτσικ απέκρουσε το πέναλτι του Στέρλινγκ (το κέρδισε ο ίδιος από τον Φατάου).

Ο Στέρλινγκ δεν χρίστηκε σκόρερ, αλλά έγινε δημιουργός στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου και ο Πάλμερ έγραψε το 2-0.

Η εικόνα του δευτέρου μέρους δεν ήταν ανάλογη, αφού στο 51′ ο Ντισασί πέτυχε αυτογκόλ, στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα στον Σάντσεθ, ενώ στο 62′ ο Μαβιντίντι ισοφάρισε με σπουδαίο πλασέ.

Έντεκα λεπτά αργότερα, η Λέστερ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντόιλ, αλλά η κατάρρευση άργησε να έρθει.

Έπρεπε να συμπληρωθεί το 2ο λεπτό των καθυστερήσεων για να εξιλεωθεί η Τσέλσι, με δημιουργό (τρομερό τακουνάκι) τον Πάλμερ και σκόρερ τον Τσουκουεμέκα, προτού ο Μαντουέκε γράψει το τελικό 4-2 με υπέροχη ατομική ενέργεια και σουτ στο 90+8′.