ΙΣΛΑΝΔΙΑ U21 - ΕΛΛΑΔΑ U21 1-1: Ισοφάρισε το… δώρο του Τζολάκη ο Ιωαννίδης

Δεύτερη ισοπαλία για την εθνική κάτω των 21, μετά το 1-1 απέναντι στην Ισλανδία για τα προκριματικά του Euro.

Ισόπαλη σε ένα ακόμη παιχνίδι για τα προκριματικά του Euro U21, η εθνική μας ομάδας, η οποία έφυγε από το Βίκιν και την Ισλανδία με έναν βαθμό στη τσάντα, ύστερα από το 1-1 με τους Ισλανδούς, φτάνοντας τους 5 σε 3 αγώνες.

Σε έναν αγώνα που κυμάνθηκε σε χαμηλούς ρυθμούς, η Ισλανδία κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Θόρντασον, ύστερα από λάθος του Τζολάκη, όταν μετά από σουτ του Ισλανδού, ο Έλληνας κίπερ δεν κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα, η οποία πέρασε μέσα από τα χέρια του.

Την παρτίδα για την εθνική μας έσωσε ο Φώτης Ιωαννίδης, ο οποίος 9 λεπτά μετά το 1-0, κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45+1), μετά από ωραία προσωπική ενέργεια, όταν και κατέβασε τη μπάλα έξω από την περιοχή, ξεμαρκαρίστηκε καθώς έμπαινε σε αυτή και πλάσαρε σωστά κάνοντας το 1-1.

Ισλανδία (4-3-3): Όλαφσον Ε., Φρίντρικσον, Όλαφσον Ι., Χέιμισον, Μπάρκαρσον, Έλερτσον, Θόρντασον, Μπιάρκαρσον, Γκέιρσον, Χάραλντσον, Χλινσον

Ελλάδα (4-4-2): Τζολάκις, Λύρατζης, Μιχαϊλίδης, Χριστόπουλος, Διαμαντής, Ζαγαρίτης, Τσιγγάρας, Σουρλής, Κανελλόπουλος, Μπότος, Ιωαννίδης