Γεωργία - Ελλάδα 4-2 (πεν): Απούσα στην πιο μεγάλη βραδιά της, τιμωρήθηκε στα πέναλτι

Μπακασέτας και Γιακουμάκης έχασαν πέναλτι, με την Γεωργία να παίρνει την πρόκριση με 4-2 σε ένα μεγάλο ματς χωρίς γκολ στα 120 λεπτά, με την εθνική να λυγίζει στη «ρωσική» ρουλέτα.

Η Γεωργία επικράτησε με 4-2 της εθνικής  στα πέναλτι μετά από 120 λεπτά χωρίς γκολ, και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελική φάση Euro. Μπακασέτας και Γιακουμάκης ήταν οι ποδοσφαιριστές που έχασαν πέναλτι. Η εθνική κατάφερε να απορροφήσει την πίεση αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει φάσεις στην αντίπαλη εστία.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Γεωργία να θέλει να τρέξει και να βάλει τους 53.000 φιλάθλους της στο «παιχνίδι» και την Ελλάδα να θέλει να κρατήσει τη μπάλα και να ψάξει τον τρόπο να φτάσει στη μεγάλη περιοχή των Γεωργιανών.

Αυτό που έλειπε από την εθνική ήταν οι καλές υποδοχές της μπάλας που της στερούσαν τη δυνατότητα είτε για άμεσες πάσες είτε γρήγορη αλλαγή πλευράς για να δημιουργηθούν υπεραριθμίες, την ώρα που η η Γεωργία έψαχνε αφορμές να βάλει το πόδι στο γκάζι.

Στο 8′ ο Ιωαννίδης λίγο έλειψε να βρεθεί απέναντι στην εστία της Γεωργίας, σε μια υποσχόμενη ευκαιρία που χάθηκε.

Η Γεωργία, με ατομικές ενέργειες που είτε ξεκινούσαν, είτε κατέληγαν στον Κβαρατσχέλια, κατάφερε να φορτώσει με κίτρινες κάρτες τους Μπάντλοκ (6′), Χατζηδιάκο (35′) και Μαυροπάνο (45′) με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με ένα μεγάλο «σαματά» που ξεκίνησε από τους Μάνταλο και Κβαρατσχέλια, με τους παίκτες (και τους βασικούς αλλά και των δυο πάγκων) να γίνονται ένα κουβάρι, και τον διαιτητή Μαρτσίνιακ να αποβάλλει τους Τζαβέλλα και Λόρια (αμφότεροι αναπληρωματικοί).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την κατοχή στο 59% για την Ελλάδα, τις συνολικές τελικές στο 6-1 για τη Γεωργία και συνολικά μόλις μια τελική στον στόχο για τους Γεωργιανούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα έδειξε να επιβάλλει το δικό της παιχνίδι. Δεν άφησε σε κανένα σημείο του αγώνα τους Γεωργιανούς να τρέξουν και να βγάλουν τα στοιχεία του παιχνιδιού της. Το ματς είχε δύναμη, μεγάλες μονομαχίες αλλά ελάχιστες τελικές.

Η εθνική κέρδισε και στο δεύτερο ημίχρονο κόρνερ, χωρίς να αξιοποιήσει κάποιο από αυτά. Ο Γκουστάβο Πογέτ πέρασε στο γήπεδο τους Ρότα, Κωνσταντέλια και Σιώπη, με τον τελευταίο να δίνει πολλά τρεξίματα στον άξονα.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε νομοτελειακά στην παράταση, στο πρώτο ημίχρονο της οποίας η κάθε ομάδα έχασε από μια μοναδική ευκαιρία. Στο 102′, ο Τσιμίκας εκτέλεσε κόρνερ, ο Μαυροπάνος πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους πήρε την κεφαλιά, και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 105′, και μετά από λάθος του Μαυροπάνου, ο Μικεαουτάτζε πήρε την μπάλα έφυγε στα δεξιά, γύρισε στον Νταβιτασβίλι,  με τον Βλαχοδήμο να αποκρούσει ενστικτωδώς.

Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ξεκίνησε με τον Κβαρατσχέλια να μην μπορεί να συνεχίσει και να ζητά αλλαγή, τις φάσεις να είναι μετρημένες, με μεγαλύτερη το σλάλομ του Τσιταϊσβίλι στο οποίο είχε απάντηση ο Βλαχοδήμος, με αποτέλεσμα να φτάσουμε στη διαδικασία των πέναλτι.