Βόλος - Κηφισιά 4-1: Βήμα παραμονής οι Θεσσαλοί

Με το πειστικό 4-1 επί της Κηφισιάς στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, ο Βόλος έστειλε μήνυμα παραμονής στη Stoiximan Super League.

Κατά συνέπεια, η θεσσαλική ομάδα έκανε το 2×2 στα πλέι οφ και άφησε τον σημερινό της αντίπαλο στο -3.

Υπενθυμίζεται ότι το ματς ΒόλοςΚηφισιά διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, επειδή στο Πανθεσσαλικό Στάδιο δεν λειτουργούν οι κάμερες του ηλεκτρονικού συστήματος εποπτείας, σύμφωνα με τις προβλέψεις.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Στα 45” ο Γκαρσία έστειλε την προειδοποιητική βολή με κεφαλιά, ενώ στο 3′, έπειτα από σέντρα του Ασεχνούν, ο Αναγνωστόπουλος έβγαλε δύσκολα και ο Κόμπα άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ύστερα από φάουλ του Γκλάβτσιτς, ο Γκαρσία νίκησε στον αέρα τον Σναϊντερλάν και ζευγάρωσε τα γκολ του Βόλου με κεφαλιά.

Η Κηφισιά μείωσε στο 33′, έπειτα από αντεπίθεση, γύρισμα του Ματέους και εν κινήσει σουτ του Οζέγκοβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 35′ με πλασέ του Μενέντες (μπλόκαρε ο Κόβατς), ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 38′ με πλασέ του Ασεχνούν (απομάκρυνε ο Τεϊσέιρα).

Κλασική ευκαιρία έχασε η Κηφισιά στο 41′, όταν το δυνατό σουτ του Οζέγκοβιτς εξουδετερώθηκε εντυπωσιακά από τον Κόβατς.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σναϊντερλάν ευνοήθηκε από τις κόντρες, εκτέλεσε, αλλά ο Κόβατς τον σταμάτησε, ώσπου στο 45+2′, ο Γκαρσία έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ στον Βόλο με σουτ εντός περιοχής.

Ο Αναγνωστόπουλος διατήρησε το 3-1 στο 68′, αφού απέκρουσε την καρφωτή κεφαλιά του Σιέλη, ύστερα από κόρνερ του Γκλάβτσιτς, ενώ το ίδιο έκανε και στο 77′ με το διαγώνιο σουτ του Γκαρσία.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 85′, όταν ο Μωραΐτης χρίστηκε σκόρερ με κοντινή προσπάθεια, έπειτα από ανεπιτυχή προσπάθεια του Μπιφουμά να απομακρύνει και ασίστ του Ασεχνούν.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Οζέγκοβιτς κέρδισε πέναλτι από τον Καλογερόπουλο, το εκτέλεσε ο ίδιος, αλλά ο Κόβατς απέκρουσε.

Ο Βόλος ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης στον Ντε Καμπς στο 90+2′ (θα απουσιάσει κόντρα στον Παναιτωλικό).

ΒΟΛΟΣ: Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Γκλάβτσιτς (90+3′ Τρουιγέ), Ντε Καμπς, Μύγας, Ασεχνούν, Κόμπα (71′ Mπερτόλιο), Γκαρσία (82′ Μωραΐτης).

ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (46′ Τετέι), Τσάπαν, Τεϊσέιρα, Μιλίτσεβιτς (79′ Γιόβαντσιτς), Τσανάτζια (64′ Σολόα), Σναϊντερλάν (64′ Πρίτσας), Μενέντες (46′ Κλωναρίδης), Ματέους Σάντος, Μπιφουμά, Οζέγκοβιτς.