Αρης-Λαμία 3-1: Αστραψε και βρόντηξε με τρία γκολ σε τέσσερα λεπτά!

Ο Αρης έκανε μέτριο πρώτο ημίχρονο, αλλα όταν επέστρεψε στις εργαστασιακές ρυθμίσεις τσαλαπάτησε τη Λαμία σκοράροντας τρία γκολ με Σουλεϊμάνοφ, Μάνου Γκαρθία και Μπράμπετς σε τέσσερα λεπτά! Εκανε το 2Χ2 στα πλέι οφ και συνεχίζει!

Η ατομική ποιότητα των ποδοσφαιριστών του Αρη και η απόφαση του Ακη Μάντζιου να γυρίσει στον κλασικό σχηματισμό, έφερε μια τρομερή έκρηξη στο Κλεάνθης Βικελίδης και μια πανεύκολη νίκη με το εντυπωσιακό 3-0 κόντρα στη Λαμία, με το σκορ να διαμορφώνεται σε τέσσερα λεπτά!

Ο Σουλεϊμάνοφ άνοιξε το σκορ στο 55′, ο Μάνου Γκαρθία έκανε το 2-0 ένα λεπτό αργότερα και ο Μπράμπετς στο 59′ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για τον Αρη, που μετά το διπλό στην Τούμπα στην πρεμιέρα των πλέι οφ έκανε το 2Χ2 και δείχνει αποφασισμένος να κυνηγήσει ότι μπορεί μέχρι τέλους!

Η Λαμία μείωσε σε 3-1 στο 89′ με γκολ του Κοντονίκου από λάθος της άμυνας του Αρη.

Με δίδυμο Μορόν-Καρίμ στην επίθεση

Ο Ακης Μάντζιος έκανε την έκπληξη παρατάσσοντας τον Αρη ουσιαστικά με έναν σχηματισμό σε 4-4-2 και για πρώτη φορά μαζί στην ενδεκάδα τους Λόρεν Μορόν και Καρίμ Ανσαριφάρντ. Ο Μάνου Γκαρθία πήγε στο αριστερό άκρο, ο Σουλεϊμάνοφ δεξιά και οι Νταρίντα, Ζαν Ζουλ, ουσιαστικά ήταν η γραμμή αντίστασης στον άξονα.

Ο Αρης ξεκίνησε το ματς έχοντας τον έλεγχο και πολύ νωρίς έχασε την μεγάλη ευκαιρία με τον Μορίν να ανοίξει το σκορ.

Ωστόσο δεν ήταν ουσιαστικός, άφηνε ημιτελείς τις τελικές προσπάθειες, τη στιγμή που η Λαμία δημιουργούσε προβλήματα στην αντεπίθεση. Η πλευρά του Φεράρι είχε φανερό πρόβλημα, καθώς ο Αργεντινός δεν ήταν καλός, ενώ πολλά λάθη έκανε και ο Σουλεϊμάνοφ.

Πάντως η ομάδα του Βόκολου δεν βρήκε γκολ στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως επειδή ήταν άστοχη, καθώς Μαρτίνες και Μάλτσι αστόχησαν δύο φορές από πλεονεκτική θέση και μάλιστα χωρίς μαρκάρισμα.

Επέστρεψε στις εργοστασιακές ρυθμίσεις

Βλέποντας τον Αρη να μη μπορεί να δημιουργήσει επιθετικά, ο Ακης Μάντζιος απέσυρε στο ημίχρονο τον Ανσαριφάρντ και έριξε στο παιχνίδι τον Σαβέριο, γυρίζοντας τον σχηματισμό στο κλασικό 4-2-3-1. Ο Αρης άρχισε πολύ γρήγορα να ζωντανεύει με κινητήριο μοχλό τον Σουλεϊμάνοφ, που επέστρεψε εντυπωσιακά και να βγαίνει με αξιώσεις στην επίθεση προκαλώντας ασφυξία στη Λαμία.

Ξέσπασμα με ατομική ποιότητα και 3-0 σε 4 λεπτά!

Ο Αρης έσπασε την άμυνα της Λαμίας με τον Σουλεϊμάνοφ στο 55′ να σκοράρει με άψογο πλασέ και μετά ακολούθησε καταιγίδα γκολ! Ο Μάνου Γκαρθία στο 56′ και ο Μπράμπετς στο 59′ ανέβασαν το σκορ στο 3-0 μέσα σε τέσσερα λεπτά! Εγιναν όλα τόσο γρήγορα, που ούτε ο εκφωνητής δεν πρόλαβε να πει το όνομα του πρώτου σκόρερ! Η άμυνα της Λαμίας τα είχε χαμένα, ο Βόκολος έκανε τέσσερις μαζεμένες αλλαγές και ο Αρης συνέχισε να ψάχνει κι άλλο γκολ σε κάθε ευκαιρία.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Μπράμπετς, Εμβοντό (64′ Βερστράτε), Νταρίντα, Γκαρθία, Σουλεϊμάνοφ (64′ Φετφατζίδης), Ανσαριφάρντ (46′ Σαβέριο), Μορόν

ΛΑΜΙΑ: Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Κορνέζος, Νούνιες (67′ Τζανδάρης), Σλίβκα (67′ Τόσιτς), Στάνκο (67′ Λέικ), Τσιλούλης, Μαρτίνεθ (67′ Σαντάνα), Μάλτσι.