Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 2-1: Μόνος του κι όλοι τους - Το πήρε πάνω του ο Ιωαννίδης!

Ο Φώτης Ιωαννίδης ήταν κορυφαίος και σκόρερ στη νίκη 2-1 του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ στο γήπεδο της Λεωφόρου, διατηρώντας τους «πράσινους» ζωντανούς στη μάχη του τίτλου. Ο Τάσος Μπακασέτας είχε ισοφαρίσει το γρήγορο γκολ του Βίντα.

Deja vu με το ματς με τον ΠΑΟΚ έπαθε ο Παναθηναϊκός και κόντρα στην ΑΕΚ. Μία πίεση της ΑΕΚ που έφερε κόσμο στην άμυνα, με την μπάλα να μένει ζεστή στην περιοχή κι ένα σπρώξιμο του Ελίασον στον Χουάνκαρ, έφερε το γκολ του Βίντα στο 5ο λεπτό, «παγώνοντας» τη Λεωφόρο.

Με τον Δικέφαλο του Βορρά ήταν λίγο μετά τη συμπλήρωση ενός λεπτού, με αυτόν του Νότου στο πρώτο πεντάλεπτο. Και στις δύο περιπτώσεις ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, να κυνηγά από νωρίς το σκορ. Αυτό, βέβαια, ανέβασε τον ρυθμό του ντέρμπι κι έδωσε χώρους στην ΑΕΚ για να πετύχει και δεύτερο γκολ. Φάσεις είδαμε και από τις δύο ομάδες, με τον διαιτητή να αφήνει πολύ το παιχνίδι, σφυρίζοντας ελάχιστα.

Οσο περνούσε ο χρόνος ο Παναθηναϊκός ανέβαζε την πίεσή του ψάχνοντας την ισοφάριση. Την πέτυχε με τον Μπακασέτα, αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ, λίγο μετά όμως ο πρώην ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά ήταν όλα κανονικά, ισοφαρίζοντας με μακρινό σουτ, στο 32ο λεπτό. Το 1-1 ήρθε σε χρονικό σημείο που ο Παναθηναϊκός είχε την ορμή και ειδικά ο Φώτης Ιωαννίδης, ο οποίος είχε πάρει στις πλάτες του τους «πράσινους». Δύο λεπτά μετά την ισοφάριση ήρθε το 2-1 με τον Έλληνα φορ να κλέβει την μπάλα από τον Μουκουντί και με εντυπωσιακό σκάψιμο απέναντι από τον Αθανασιάδη έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό σε ένα χορταστικό πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Αλμέιδα προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές, θέλοντας να αλλάξει την εικόνα του αγώνα και δη της ομάδας του, η οποία ξεκίνησε εντυπωσιακά, αλλά στη συνέχεια έπεσε. Οι Αραούχο, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα και Πόνσε μπήκαν στην αναμέτρηση αντί των Μάνταλου, Τσούμπερ, Σιμάνσκι και Γκαρσία.

Ο Αργεντινός προπονητής δεν άλλαξε σύστημα, άλλαξε όμως πρόσωπα θέλοντας να δει αντίδραση. Και η αλήθεια είναι ότι η ΑΕΚ άρχισε να πιέζει και να κλείνει τον Παναθηναϊκό που δεν είχε την ίδια ένταση με αυτή του πρώτου ημιχρόνου.

Ηταν ξεκάθαρο ότι οι «πράσινοι» έθεσαν σε πρώτη προτεραιότητα να κρατήσουν το 2-1 και να χτυπήσουν στον κενό χώρο. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ που έβαλε παίκτες στην περιοχή των γηπεδούχων και προσπάθησε να απειλήσει για να φτάσει στην ισοφάριση.

Ο Παναθηναϊκός άντεξε το σφυροκόπημα των φιλοξενούμενων και βγήκε μπροστά με τη σειρά του, έχοντας μία καλή ευκαιρία με τον Φώτη Ιωαννίδη για να «κλειδώσει» τη νίκη.

Στα τελευταία λεπτά η πίεση της Ένωσης εντάθηκε, Γκατσίνοβιτς και Πόνσε έχασαν τις δύο σημαντικότερες ευκαιρίες, αλλά το 2-1 δεν άλλαξε και ο Παναθηναϊκός παρέμεινε ζωντανός στη μάχη του τίτλου, αναγκάζοντας την ομάδα του Αλμέιδα στην πρώτη εφετινή της ήττα στα ντέρμπι και την πρώτη στα πλέι οφ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Ακαϊντίν, Χουάνκαρ (61’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν (88’ Βιλένα), Βέρμπιτς (61’ Μαντσίνι), Μπακασέτας (88’ Ρουμπέν Πέρεθ), Μπερνάρ (79’ Λημνιός), Ιωαννίδης.
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (57’ Πινέδα), Γιόνσον (70’ Άμραμπατ), Ελίασον, Τσούμπερ (57’ Γκατσίνοβιτς), Μάνταλος (57’ Αραούχο), Λιβάι Γκαρσία (57’ Πόνσε).