Βαθμολογία Super League 2: Φωτιά στη μάχη της ανόδου - Κορυφή για δύο

Τα Χανιά κέρδισαν το ντέρμπι κορυφής με την Καλλιθέα (2-1) και πλέον οι δύο ομάδες «συγκατοικούν» στην πρώτη θέση…

Άκρως ενδιαφέρουσα και ανταγωνιστική είναι η μάχη για την κορυφή στον Νότιο όμιλο προβιβασμού της SuperLeague 2. Τα Χανιά πήραν μία σπουδαία νίκη απέναντι στην Καλλιθέα με 2-1 και «έπιασαν» στην πρώτη θέση την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη, έχοντας, μάλιστα, το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία, λόγω των μεταξύ τους αποτελεσμάτων. Στον αγώνα των playouts, η Παναχαϊκή απέσπασε την ισοπαλία (2-2) από τον Διαγόρα.

3. Ολυμπιακός Β’ (15 βαθμοί – 2 αγώνες)
  4. Παναθηναϊκός Β’ (14 βαθμοί – 2 αγώνες)
  5. Γιούχτας (14 βαθμοί – 3 αγώνες)
  6. Παναχαϊκή (12 βαθμοί – 3 αγώνες)

Η νίκη… της σεζόν για τα Χανιά

Ή που θα κέρδιζαν και θα σκαρφάλωναν στην κορυφή της βαθμολογίας ή που θα έχαναν και θα έβλεπαν την Καλλιθέα να ξεφεύγει στους έξι βαθμούς τα Χανιά, που εντέλει πήραν μία σπουδαία νίκη με 2-1.

Η καλή η μέρα… από νωρίς φάνηκε για τους Κρητικούς, που πήραν το προβάδισμα στο 10ο λεπτό με κεφαλιά του Γιώργου Μάναλη και έβγαλαν από πάνω τους μέρος τη πίεσης. Στο 31ο λεπτό, μάλιστα, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν το προβάδισμά τους με σουτ του Άγγελου Κόλα.

Η Καλλιθέα κατάφερε να μειώσει στο 58′ με επικό ψαλιδάκι του Γιάννη Λουκίνα στην πάνω γωνία του Κλέιμαν, όμως δεν κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης.

Στον αγώνα των playouts, η Παναχαϊκή παρουσιάστηκε μαχητική στη Ρόδο απέναντι στον Διαγόρα, ισοφάρισε και τις δύο φορές που βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως δεν κατάφερε να «ξεκολλήσει» από την τελευταία θέση.

Σκόρερ για τον Διαγόρα χρίστηκαν οι Δημητρίου (40′) και Μανιάς (54′), ενώ ο Λαδάς το έβαλε στη δική του εστία με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ρούμπεν Ντε Τομάς ήταν αυτός που έκανε το 2-2 για τους Πατρινούς στο 79′.