Διεθνές ποδόσφαιρο: Κορυφή για Αρσεναλ, δεν το χάνει η Λεβερκούζεν, η Ρόμα το ντέρμπι

Επιβλητικό ήταν το πέρασμα της Αρσεναλ από την έδρα της πάντα επικίνδυνης Μπράιτον, νίκη και για Μάντσεστερ Σίτι. Η Λεβερκούζεν σηκώνει το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Η Ρόμα πήρε το ντέρμπι με τη Λάτσιο.

Εύκολα πέρασε η Αρσεναλ από την έδρα της Μπράιτον (μετρούσε μόλις μία ήττα στο πρωτάθλημα στο AMEX) για την 31η αγωνιστική της Premier League.

Οι «κανονιέρηδες» μετέτρεψαν σε παράσταση για έναν ρόλο το παιχνίδι, επικρατώντας 3-0 των «γλάρων», με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάι Χάβερτς, ο οποίος σκόραρε και μοίρασε ασίστ.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Αρσεναλ είχε την υπεροχή, σπαταλώντας μάλιστα σημαντικές ευκαιρίες με τους Γκάμπριελ και Σάκα, για να έρθει η φάση του 32ου λεπτού, όταν ο Γκάμπριελ Ζεσούς ανατράπηκε από τον Λάμπτεϊ και ο Μπρουκς υπέδειξε την εσχάτη των ποινών.

Την ευθύνη ανέλαβε ο Σάκα, ο οποίος ευστόχησε, σημειώνοντας το 13ο γκολ του στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ.

Οι Λονδρέζοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία του παιχνιδιού και «κλείδωσαν» τη νίκη με γκολ του Χάβερτς, λίγο μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, η Μπράιτον προσπάθησε να απειλήσει, δίχως να καταφέρει κάτι αξιόλογο, ώσπου στο 86ο λεπτό ο Τροσάρ υπέγραψε το τελικό σκορ, το οποίο σήμανε και την επαναφορά των «κανονιέρηδων» στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας βέβαια ένα ματς περισσότερο από τη Λίβερπουλ.

Με καρδιά πρωταθλήτριας η Σίτι

Νωρίτερα, το καθήκον της έκανε η Μάντσεστερ Σίτι, περνώντας με το επιβλητικό 4-2 από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πέτυχε τέσσερα γκολ για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι (είχε προηγηθεί το 4-1 κόντρα στην Αστον Βίλα), καθιστώντας σαφές σε Λίβερπουλ και Αρσεναλ πως θα διεκδικήσει μέχρι τέλους το πρωτάθλημα.

Η ομάδα από το Λονδίνο σόκαρε τους «πολίτες», καθώς μόλις στο 3ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ με όμορφο τελείωμα του Φιλίπ Ματετά.

Τέτοιες στιγμές όμως είναι που χρειάζεσαι τις μεγάλες προσωπικότητες και αναμφίβολα μία από αυτές είναι ο Κέβιν ντε Μπρόινε.

Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός, δέκα λεπτά αργότερα, με προσωπική ενέργεια και ένα άπιαστο σουτ στο παραθυράκι του Χέντερσον έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι «πολίτες» ευτύχησαν να προηγηθούν χάρη σε γκολ του Λιούις και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.

Μέχρι το 70ο λεπτό ο δείκτης του σκορ είχε ανέβει στο 1-4, καθώς οι Χάαλαντ και Ντε Μπρόινε βρήκαν δίχτυα.

Το υπόλοιπο της αναμέτρησης είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους «αετούς» να μειώνουν απλά στο 86ο λεπτό με τον Εντουαρντ.

Στα έτερα παιχνίδια της αγωνιστικής, καταγράφηκε το συναρπαστικό από άποψη σκορ και θεάματος 3-3 ανάμεσα σε Αστον Βιλα και Μπρέντφορντ.

Επίσης, το διπλό με ανατροπή της Γουέστ Χαμ στην έδρα της Γουλβς με 2-1, τη σπουδαία νίκη με ανατροπή της Λούτον, η οποία δείχνει να έχει ακόμα σφυγμό, απέναντι στην Μπόρνμουθ με 2-1.

Ακόμα, είχαμε την τεράστιας σημασίας νίκη με 1-0 της Εβερτον επί της Μπέρνλι, που την απομάκρυνε στους τέσσερις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, καθώς και το διπλό της Νιούκαστλ (1-0 τη Φούλαμ), η οποία συνεχίζει να διεκδικεί την έξοδο της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Bundesliga: Πρωταθλήτρια από… τώρα η Λεβερκούζεν

Η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να χάσει το εκτός έδρας παιχνίδι με την Χάιντενχαϊμ, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε 2-0, αποτέλεσμα που κλείδωσε τον τίτλο στο Λεβερκούζεν.

Η Μπάγερ πέρασε από το Βερολίνο επί της Ουνιόν με 1-0 και ανέβηκε στο +16 της βαθμολογίας, έξι αγωνιστικές πριν από το τέλος.

Αυτό σημαίνει ότι με νίκη την επόμενη αγωνιστική στο εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στη Βέρντερ Βρέμης, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο θα πανηγυρίσει το πρώτο πρωτάθλημα της μακραίωνης ιστορίας της.

Serie A: Η Ρώμη βάφτηκε… πορτοκαλί

Στο ντέρμπι της ιταλικής πρωτεύουσας, η Ρόμα πιστοποίησε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, νικώντας τη Λάτσιο με 1-0.

Σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησε το πάθος και οι μονομαχίες, η ομάδα του Ντε Ρόσι προηγήθηκε στο 42ο λεπτό με κεφαλιά του Μαντσίνι που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μανδά.

Οι «τζαλορόσι» είχαν τον έλεγχο, ενώ οι «λατσιάλι» προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, βλέποντας μάλιστα γκολ του Καμάντα να ακυρώνεται ως οφσάιντ στο 64ο λεπτό.

Ο διαιτητής Γκουίντα μοίρασε εννέα κίτρινες κάρτες, δείγμα της έντασης, σφυρίζοντας τη λήξη στο 90+9’.