Αρης-Παναθηναϊκός 0-2: Ωραίος ο Σπόραρ, μοιραίος ο Μπράμπετς και άλωση του Βικελίδης!

Ο Τερίμ έβγαλε άσο από το μανίκι στο ημίχρονο με τον Σπόραρ, που μετά τη γκάφα του Μπράμπετς (σκόαρε και αυτογκόλ) νίκησε τον Κουέστα και λύτρωσε τον Παναθηναϊκό, οδηγώντας τον σε χρυσό διπλό στο Βικελίδης με 0-2 κόντρα στον εξαιρετικό Αρη. Ντραγκόφσκι και Γέντβαι κράτησαν όρθιο τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από το Κλεάνθης Βικελίδης και έμεινε όρθιος στο κυνήγι του τίτλου έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σπόραρ, που ήταν και το κρυφό χαρτί του Φατίχ Τερίμ, ο οποίος στο ημίχρονο γύρισε τον σχηματισμό σε 3-5-2 ρίχνοντας στο ματς τον Σλοβένο επιθετικό.

Ο Σπόραρε έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του όταν πήρε την μπάλα από τραγικό λάθος του Μπράμπετς και με ένα σπουδαίο πλασέ πέτυχε το γκολ που άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη. Ο Αρης έκανε εξαιρετική εμφάνιση, είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες και πάνω από 20 τελικές, αλλά ο Ντραγκόφσκι κράτησε το μηδέν στην άμυνα με τον Γεντβάι (στο 90′) και στην εκπνοή πάλι ο Μπράμπετς με αυτογκόλ (εδώ στάθηκε άτυχος), διαμο΄ρφωσε και το τελικό 0-2.

Με πρωταγωνιστές Μορόν και Ιωαννίδη

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι γνωρίζοντας ότι πρέπει να σκοράρει και ανέλαβε την πρωτοβουλία, ενώ ο Αρης είχε σαφή διάθεση να ψάξει την αντεπίθεση στην κόντρα.

Οι «πράσινοι» έλεγξαν τον ρυθμό στο πρώτο εικοσάλεπτο με αιχμή του δόρατος τον Φώτη Ιωαννίδη που είχε δύο καλές στιγμές για να σκοράρει, αλλά την ίδια στιγμή ο Λόρεν Μορόν απείλησε σε δύο κλασικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ντραγκόφσκιμ, που κράτησε το μηδέν για την ομάδα του με σωτήριες επεμβάσεις.

Οι δύο σέντερ φορ ήταν πρωταγωνιστές για τις δύο ομάδες, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.

Ενταση στο τέλος του ημιχρόνου – Χαμός με Ιωαννίδη και Μάντζιο

Οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού αναλώθηκαν σε αρκετές φάσεις σε παράπονα στον Σκοπιανό διαιτητή για κάρτες και μαρκαρίσματα. Με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Φώτης Ιωαννίδης έτρεξε να διαμαρτυρηθεί στον Στάβρεφ και αμέσως μετά πλησίασε στον Ακη Μάντζιο και άρχισε να του μιλάει σε έντονο ύφος.

Τα πνεύματα άναψαν, μπήκε στη μέση ο τιμ μάνατζερ του Αρη Γιώργος Γκουγκουλιάς, τον οποίο έσπρωξε ο διεθνής επιθετικός του Παναθηναϊκού. Παρενέβη και ο Χουλιάν Κουέστα και τελικά η ένταση εκτονώθηκε και οι ποδοσφαιριστές μπήκαν στη φυσούνα.

Αλλαγή πλάνου από Τερίμ με Σπόραρ

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο Τερίμ γύρισε τον σχηματισμό σε 3-5-2 ρίχνοντας τον Σπόραρ δίπλα στον Ιωαννίδη, αλλά  πήρε και ρίσκο αφήνοντας στον άξονα τον Μπακασέτα με τον Μπερνάρ και χώρο στον Αρη για να αναπτυχθεί. Οι παίκτες του Μάντζιου δεν μπορούσαν ωστόσο να αξιοποιήσουν το κενό και σύντομα  ο Παναθηναϊκός ανέβηκε και απείλησε καθαρά με τον Βαγιαννίδη.

Γκάφα ο Μπράμπετς, γκολ ο Σπόραρ!

Ενα λεπτό μετά την μεγάλη ευκαιρία, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ από… δώρο του Μπράμπετς! Ο τσέχος στόπερ πάσαρε στον Μπερνάρ σαν να ήταν συμπαίκτης του, αυτός στον Σπόραρ και ο στράικερ του Παναθηναϊκού είπε ευχαριστώ και με τέλειο πλασέ νίκησε τον Κουέστα για το 1-0.

Ο Μάντζιος έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές μετά το 70′ σε μια προσπάθεια να ανεβάσει την ομάδα του με Καρίμ, Φετφατζίδη και Τζούρασεκ (ζήτησε αλλαγή ο Νταρίντα). Ο Αρης δημιούργησε και έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες και στο 90′ ο Γεντβά έδιωξε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Ανσαριφάρντ.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάντζο, Φεράρι, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ζουλ (59′ Βερστράτε), Νταρίντα (73′ Τζούρασικ), Γκαρθία (73′ Φετφατζίδης), Σουλεΐμάνοφ, Σαβέριο (73′ Ανσαριφάρντ), Μορόν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ (77′ Μλαντένοβιτς), Γέντβαϊ, Ακαϊντίν, Μπακασέτας (88′ Μαντσίνι), Μπερνάρ (77′ Τζούριτσιτς), Τσέριν, Παλάσιος (46′ Σπόραρ), Αράο, Ιωαννίδης.