Βραζιλία Παλμέιρας: Πήρε τον τίτλο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον... φευγάτο Εντρικ

Ο Εντρικ, ο οποίος τον Ιούλιο θα μετακομίσει στη Μαδρίτη για λογαριασμό της Ρεάλ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της Παλμέιρας επί της Σάντος, χαρίζοντας στην ομάδα του τον τίτλο.

Με πρωταγωνιστή τον Εντρικ, ο οποίος τον Ιούλιο θα ενταχθεί στη Ρεάλ Μαδρίτης, η Παλμέιρας επικράτησε με 2-0 της Σάντος στον τελικό του πρωταθλήματος της πολιτείας του Σάο Πάολο, ένα  αποτέλεσμα που ανέτρεψε την ήττα με 1-0 που γνώρισε η Παλμέιρας στο πρώτο ματς.

Ο 17χρονος Βραζιλιάνος, είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ της ομάδας του, αφού κέρδισε ένα πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Ραφαέλ Βέιγκα στο 33ο λεπτό του αγώνα, ενώ πρωταγωνίστησε και στο δεύτερο γκολ της Παλμέιρας, που σημείωσε ο Αργεντινός Ανιμπαλ Μορένο στο 67ο λεπτό.

Οι βραζιλιάνικοι σύλλογοι αγωνίζονται σε περιφερειακές διοργανώσεις κατά τους πρώτους μήνες του έτους, πριν από την έναρξη του εθνικού πρωταθλήματος στα μέσα Απριλίου.

Στο στάδιο Maracana, η Φλαμένγκο που θεωρείται η πιο δημοφιλής ομάδα της Βραζιλίας, κατέκτησε τον 38ο τίτλο της πρωταθλήτριας της πολιτείας του Ρίο ντε Τζανέιρο, νικώντας εύκολα την Νόβα Ιγκουάτσου με 1-0, ενώ είχαν επικρατήσει με 3-0 και στον πρώτο τελικό.

Ο Τίτε, πρώην προπονητής της εθνικής Βραζιλίας, σήκωσε το πρώτο του τρόπαιο από την άφιξή του στη Φλαμένγκο τον περασμένο Οκτώβριο, για την επιστροφή του στον πάγκο μετά τον αποκλεισμό της «σελεσάο» στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022.