ΕΛΛΑΔΑ-ΣΟΥΗΔΙΑ 2-1: Στα εύκολα τα κάνει μαντάρα, στα δύσκολα είναι... ΕΛΛΑΔΑΡΑ!

Τεράστια νίκη της εθνικής επί της Σουηδίας (2-1) και… φιλί της ζωής στο κυνήγι της δεύτερης θέσης του ομίλου και της πρόκρισης για το Μουντιάλ

Η Εθνική του 3-5-2 και του Ζέκα στην ενδεκάδα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο μετά το 5ο λεπτό. Η Σουηδία τρόμαξε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στα πρώτα λεπτά και με το δοκάρι του Σβάνμπεργκ που πήγαινε για μέσα, αλλά ξάφνου οι ρόλοι άλλαξαν. Λες και κάποιος… ξύπνησε την ελληνική ομάδα και έβαλε σε λήθαργο τη σουδική.

Η Εθνική μας ομάδα ήταν αρκετά καλή στο διάστημα από το 5′ ως το 35′ δημιουργώντας δύο σημαντικές ευκαιρίες για γκολ. Αμφότερες οι φάσεις από ατομικές ενέργειες, η μία με τον Τσιμίκα (ο καλύτερος του γηπέδου) που το πήγε μόνος του μέχρι τον Όλσεν αλλά το πλασέ με το αριστερό ήταν αδύναμο και η άλλη με τον Παυλίδη, ο οποίος άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο, σούταρε εξ επαφής, αλλά ο Όλσεν έκανε την επέμβαση του αγώνα ίσως και της ζωής του, με ανάποδο χέρι ο αθεόφοβος, γλιτώνοντας τη Σουηδία από σίγουρη παράβαση.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στα υπόλοιπα λεπτά και δη στο τελευταίο δεκάλεπτο απειλώντας με τον Ίζακ, το πλασέ του οποίου έβγαλε δύσκολα ο Βλαχοδήμος.

Το οξύμωρο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν το γεγονός ότι με δύο καθαρές φάσεις έμεινε στο μηδέν, ενώ κόντρα στο Κόσοβο χωρίς φάση πήρε προβάδισμα στο σκορ. Πάντως, οι δύο εικόνες στα αντίστοιχα παιχνίδια ήταν η μέρα με τη νύχτα. Πιο επιθετική στο ΟΑΚΑ η Ελλάδα, με μεγαλύτερη συμμετοχή των ακραίων στο παιχνίδι (Τσιμίκας-Ανδρούτσος) και μεγαλύτερη ορμή στη γενικότερη συμπεριφορά.

Αυτό φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο στο γκολ που πετύχαμε στο 62′. Βέβαια για να φτάσουμε στο 1-0 έπρεπε να καρδιοχτυπήσουμε, αφού οι Σουηδοί μπήκαν καλύτερα και πιο απειλητικά. Εμείς αντιδράσαμε για πρώτη φορά στη φάση του τέρματος του Μπακασέτα, ο οποίος “εκτέλεσε” άψογα τον Όλσεν αφού πρώτα έπαιξε το ίδιο υπέροχα το “1-2” με τον Δουβίκα. Ένα γκολ συνεργασίας που τόσο έλειπε από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Το 1-0 έφερε και το ανάλογο… ροντέο. Ο έλεγχος του αγώνα χάθηκε και η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω. Οι Σουηδοί είχαν δοκάρι στο 67′ στη σημαντικότερη ευκαιρία για το 1-1, ενώ η Ελλάδα με το συναίσθημα που έφερε το γκολ προσπάθησε να ψάξει το 2-0 δίχως όμως ορθολογικό τρόπο.

Ο φαν’τ Σχιπ έριξε στο ματς τον Τζόλη στη θέση του (άκρως θετικού) Δουβίκα προσπαθώντας να βρει τα κενά στην αντίπαλη άμυνα χτυπώντας στην κόντρα. Η Σουηδία είχε ανεβάσει τις γραμμές τις προκειμένου να ισοφαρίσει, ενώ οι γηπεδούχοι έψαχναν το κατάλληλο σημείο για να φύγουν στην αντεπίθεση.

Η είσοδος του Τζόλη έφερε το πολυπόθητο δεύτερο τέρμα για την ελληνική ομάδα έστω κι αν χρειάστηκε να περιμένουμε περισσότερο από 2 λεπτά μέχρι να τσεκαριστεί στο VAR. Ο παίκτης της Νόριτς έδωσε παράλληλη ασίστ “πάρε-βάλε” στον Παυλίδη, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα και το πανηγύρισε με την ψυχή του, αφού πρώτα έγινε ο σχετικός έλεγχος (με γραμμή) στο VAR. Μάλιστα, όλοι οι παίκτες έτρεξαν στον πάγκο να πανηγυρίσουν το γκολ μαζί με τον φαν’τ Σχιπ, με ό,τι να σημαίνει αυτό.

Το καλό είναι ότι σκοράραμε. Το κακό είναι πως το “μαξιλαράκι” των δύο τερμάτων δεν κράτησε πολύ, αφού το γκολ του Κουέισον στο 80′ έδωσε διαστάσεις θρίλερ στον αγώνα. Η Εθνική είχε μπροστά της πάνω από δέκα λεπτά για να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα ή, στην ιδανική περίπτωση, να κάνει το 3-1.

Ο προπονητής της Σουηδίας αφού πρώτα είδε συνολικά δύο φορές το δοκάρι να σταματάει την ομάδα του, έριξε στο ματς ό,τι επιθετικό είχε στη διάθεσή του, οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα και πίεσαν, η… Παναγιά ήταν μαζί μας (και ο Ρεχάγκελ στις εξέδρες δίνοντας την απαραίτητη αύρα) όποτε δεν χρειαστήκαμε… καρδιολόγους αφού το 2-1 (το οποίο θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο βάσει ευκαιριών στο ροντέο των τελευταίων λεπτών) έμεινε έως τέλους -μετά από 8 λεπτά καθυστερήσεων πανάθεμά τα). Μία νίκη-χρυσάφι στη μάχη που δίνουμε, πλέον, για τη δεύτερη θέση του ομίλου. Μία νίκη που μας δίνει ώθηση και ψυχολογία για τη συνέχεια αρκεί να μη τα κάνουμε ξανά μαντάρα!

Eπόμενο ραντεβού στις 9 Οκτωβρίου εκτός με τη Γεωργία και μετά, 12 του ίδιου μήνα, με τους Σουηδούς εκτός.

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Ζέκα, Μπακασέτας, Δουβίκας (71′ Τζόλης), Παυλίδης (95′ Βρουσάι).

Σουηδία: Όλσεν, Γιόχανσον (77′ Κραφτ), Χελάντερ (88′ Ντάνιελσον), Λίντελεφ, Αουγκούστινσον, Κλάεσον (77′ Κλάρσον), Όλσον, Σβάνμπεργκ (66′ Κουέισον), Φόρσμπεργκ, Κουλουσέβσκι (88′ Θελίν), Ίζακ.