Νίκος Αναστόπουλος: Όταν πέτυχε χατ τρικ στην παράταση κόντρα στον Παναθηναϊκό

Στις 13 Απριλίου 1983 ο Νίκος Αναστόπουλος πέτυχε κάτι μοναδικό στην ιστορία του Κυπέλλου Ελλάδας. Οδήγησε τον Ολυμπιακό σε θρίαμβο επί του Παναθηναϊκού με 4-0, σημειώνοντας τρία γκολ κατά τη διάρκεια της παράτασης!

Αν διαβάσει κανείς ότι στις 13 Απριλίου 1983 ο Ολυμπιακός νίκησε με 4-0 τον Παναθηναϊκό στο «Γ. Καραϊσκάκης» και τον απέκλεισε από το Κύπελλο Ελλάδας, θα εντυπωσιαστεί από το εύρος του σκορ και θα νομίζει ότι οι Πειραιώτες έκαναν περίπατο.

Αυτή η ανάγνωση του αγώνα, όμως, είναι ρηχή και λανθασμένη. Διότι το 4-0 για τους «ερυθρόλευκους» διαμορφώθηκε στην ημίωρη παράταση, χάρη στο κρεσέντο ενός και μόνο παίκτη. Του Νίκου Αναστόπουλου, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ στον έξτρα χρόνο (στο 94′, το 115′ και το 120′ με πέναλτι), κάνοντας… σκόνη το 1-0 με το οποίο είχαν νικήσει οι «πράσινοι» στον πρώτο αγώνα στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Πρόκειται για ρεκόρ στην ιστορία του Κυπέλλου Ελλάδας και σημειώθηκε στην πιο παραγωγική χρονιά στην καριέρα του «μουστάκια», ο οποίος αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα με 29 γκολ, κατακτώντας και το «Χάλκινο Παπούτσι» στην Ευρώπη.

Η πλάκα είναι αφενός ότι ο «Αναστό» ήταν… άφαντος στο 90λεπτο της κανονικής διάρκειας, μια και το «μαν του μαν» του Ηλία Μπέριου είχε αποδειχθεί αποτελεσματικό, όπως και ότι θα μπορούσε να είχε βάλει κι άλλο γκολ στην παράταση. Στο 105′, με το σκορ ακόμα στο 2-0, πήρε «πάρε-βάλε» ασίστ από τον Νίκο Βαμβακούλα με τον Βασίλη Κωνσταντίνου να βρίσκεται εκτός εστίας. Όμως, βρήκε άτσαλα την μπάλα και την έστειλε άουτ! Στο δεύτερο 15λεπτο της παράτασης, όμως, πήρε το αίμα του πίσω σημειώνοντας τα δύο γκολ που έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση του Ολυμπιακού, αλλά και στο δικό του κατόρθωμα.

Κι όμως, όλα όσα σας εξιστορήσαμε δεν θα είχαν συμβεί ποτέ, αν ο Κώστας Μαυρίδης (ο οποίος αγωνιζόταν ακόμα στη θέση του σέντερ φορ) δεν είχε χάσει δύο κλασικές ευκαιρίες στο 86′ και το 87′, για να ισοφαρίσει σε 1-1 και να χαρίσει την πρόκριση στον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι», πάλι, διαμαρτύρονταν για ένα γκολ του Τάσου Μητρόπουλου στο 47′, το οποίο ακυρώθηκε επειδή βρισκόταν σε θέση οφσάιντ ο Αναστόπουλος, ο οποίος δεν επηρέαζε τη φάση.

Ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί από το 58′ με ένα γκολ που είχε πετύχει ο Βαγγέλης Κουσουλάκης, με ένα από τα κλασικά ευθύβολα σουτ του. Το 1-0 έστειλε το ματς στην παράταση,  όπου ο Αναστόπουλος έγραψε αυτό το ξεχωριστό κεφάλαιο στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Άλλα γεγονότα στην Ελλάδα και τον κόσμο στις 13 Απριλίου

2018: Στον αγώνα του Πανιώνιος-Ολυμπιακός στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» Βασίλης Σπανούλης σημειώνει 9 πόντους και φτάνει τους 5.201 στην καριέρα του στην Α1, ξεπερνώντας τους 5.200 πόντους του μέχρι τότε ρέκορντμαν, Νίκου Χατζή.

1999: Πεθαίνει σε ηλικία 22 ετών χτυπημένος από τον καρκίνο ο Γιάννης Γρίσπος, διεθνής παίκτης χάντμπολ των Σχολών Ξυνή.

1999: Με δυο ασίστ στον αγώνα Ολυμπιακός-Μαρούσι για την Β’ φάση των play-offs, ο Τζον Κόρφας γίνεται ο πρώτος ασίστερ στην ιστορία της Α1 (κανονική περίοδος και πλέι οφ) φτάνοντας τις 1.000.

1997: Ο 21χρονος Τάιγκερ Γουντς γίνεται ο νεότερος νικητής του τουρνουά γκολφ Masters.

1996: Ο Γιάννης Κούρος σημειώνει παγκόσμιο ρεκόρ στον υπερμαραθώνιο των 24 ωρών διανύοντας απόσταση 294 χιλιομέτρων και 504 μέτρων στην Μελβούρνη.

1995: Ο Ολυμπιακός ηττάται με 73-61 απ’ τη Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό του Final-4 της Σαραγόσα.

1993: Ο ΠΑΟΚ γνωρίζει την ήττα με 79-77 από την Μπενετόν Τρεβίζο, στον ημιτελικό του Final-4 του Κυπέλλου Πρωταθλητριών που διεξάγεται στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ο αναπληρωματικός Μαουρίτσιο Ραγκάτσι πετυχαίνει το καθοριστικό καλάθι, κορυφαίοι παίκτες των Ιταλών, όμως, είναι ο Μάσιμο Ιακοπίνι (πέντε τρίποντα) και ο Τόνι Κούκοτς.

1986: Ο Άιρτον Σένα νικά τον Νάιτζελ Μάνσελ στο ισπανικό γκραν πρι με τη μικρότερη διαφορά που έχει καταγραφεί ποτέ στην ιστορία της Formula 1 (14 χιλιοστά του δευτερολέπτου).

1936: Ο Τζο Πέιν της Λούτον σημειώνει 10 γκολ (επίδοση-ρεκόρ) σε αγώνα της Γ’ κατηγορίας εναντίον της Μπρίστολ.

1922: Ο Δήμος Αθηναίων, με την απόφαση 3294, νοικιάζει στον Παναθηναϊκό το γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας «επί μίαν διετίαν και επί μηνιαίω ενοικίω δραχμών πέντε». Η μίσθωση θα λήξει το 1924 και το γήπεδο θα παραχωρηθεί στον Παναθηναϊκό με Συνταγματική Πράξη στις 21 Ιουλίου του ιδίου έτους.

1893: Ο Γερμανός σκακιστής Ζαν Ντυφραίν πεθαίνει σε ηλικία 64 ετών στο Βερολίνο.

1314: Ο Βασιλιάς Εδουάρδος ΙΙ απαγορεύει τα παιχνίδια στους δρόμους του Λονδίνου, τα οποία εκείνη την εποχή ήταν τόσο δημοφιλή ώστε να δημιουργούνται προβλήματα. Το κυρίαρχο παιχνίδι ήταν ένα είδος ποδοσφαίρου με μπάλα από κύστη γουρουνιού.