Κηφισιά - Παναιτωλικός 0-1 : Τεράστιο βήμα παραμονής από τους Αγρινιώτες

Ο Παναιτωλικός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της παραμονής με την Κηφισιά. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη πέρασε με το πολύτιμο 0-1 από την Καισαριανή και προσπέρασε τη σημερινή της αντίπαλο στη βαθμολογία.

Ενα τεράστιο βήμα προς τον τελικό στόχο, ο οποίος δεν είναι άλλος από την παραμονή στη Super League, έκανε ο Παναιτωλικός.

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι με μοιρασμένη την κατοχή της μπάλας, οι Αγρινιώτες ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο τέλος, με το γκολ του Σεμπάστιαν Λομονάκο στο 70ο λεπτό να λύνει τον γόρδιο δεσμό.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Κηφισιά είχε αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ελέγχοντας το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να γίνουν απειλητικοί με κάποιες αντεπιθέσεις και στημένες φάσεις.

Η πιο αξιοσημείωτη του πρώτου 45λέπτου διαδραματίστηκε στην εκπνοή, με τον Όγκνιεν Οζέγκοβιτς να βλέπει την μπάλα να καταλήγει άουτ στο διαγώνιο σουτ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον αρχισκόρερ των γηπεδούχων να σπαταλά ακόμα μία ευκαιρία, για να έρθει στο 60ό λεπτό η απάντηση από μεριάς φιλοξενούμενων (σουτ του Λομονάκο που πέρασε μόλις άουτ).

Αυτή ήταν και η προειδοποίηση των Αγρινιωτών, αφού δέκα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίχτης αξιοποίησε την κάθετη μπαλιά του Ζοάο Πέδρο, ο οποίος νίκησε στο τετ α τετ τον Έλληνα τερματοφύλακα, δημιουργώντας σκορ στην αναμέτρηση.

Στα επόμενα λεπτά μέχρι τη λήξη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν, δίχως να δημιουργήσουν κάποια σπουδαία στιγμή μπροστά από την εστία του Λούκας Τσάβες, ο οποίος ήταν σταθερός όποτε χρειάστηκε να επενέβη.

Στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε ο Παναιτωλικός να διπλασιάσει τα τέρματα του, αλλά ο Αλέξανδρος Αναγνωστόπουλος απέκρουσε με το πόδι το τελείωμα του Ζοάο Πέδρο.

Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε την ομάδα από το Αγρίνιο να κατακτά τους 3 πιο πολύτιμους βαθμούς της χρονιάς μέχρι στιγμής και να έχει πλέον την τύχη στα χέρια της.