Champions League: Η Ρεάλ αποκαθήλωσε τη Σίτι - Πρόκριση και για Μπάγερν

Επικρατώντας 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι, με τον Αντρέι Λούνιν να αποκρούει τις εκτελέσεις των Σίλβα και Κόβατσιτς, η Ρεάλ Μαδρίτης αποκαθήλωσε τη Μάντσεστερ Σίτι, παίρνοντας το εισιτήριο της ημιτελικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ.

Με τον Αντρέι Λούνιν να αποκρούει τις εκτελέσεις των Μπερνάρντο Σίλβα και Ματέο Κόβατσιτς, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 4-3 τη Μάντσεστερ Σίτι στη διαδικασία των πέναλτι επί αγγλικού εδάφους, εξασφαλίζοντας μια θέση στην τετράδα του Τσάμπιονς Λιγκ.

Τώρα οι «μερένγκες»  έχουν μπροστά τους την παραδοσιακή τιτανομαχία με την Μπάγερν, η οποία απέκλεισε την Αρσεναλ (1-0 στο Μόναχο).

Νωρίς-νωρίς βρήκε το γκολ που ήθελε η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, προκειμένου να αιφνιδιάσει τον πανίσχυρο αντίπαλο.

Ο Βινίσιους γύρισε ιδανικά, η μπάλα πέρασε από τον Γουόκερ, ο Ροντρίγκο νικήθηκε αρχικά από τον Εντερσον, αλλά στη δεύτερη προσπάθεια δεν λάθεψε, ανοίγοντας το σκορ στο 12′.

Η Σίτι έβγαλε αντίδραση και στο 21’ άγγιξε την ισοφάριση. Ο Λούνιν σταμάτησε τον Ντε Μπρόινε, κατόπιν ο Χάαλαντ σημάδεψε δοκάρι και τέλος ο Σίλβα έστειλε την μπάλα άουτ. Απίστευτη τριπλή ευκαιρία…

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα έφερε τη σειρά στα ίσα στο 76′, όταν από σέντρα του Ντοκού, ο Ρούντιγκερ δεν αντέδρασε σωστά και ο Ντε Μπρόινε ισοφάρισε.

Ο Βέλγος απείλησε ξανά στο 79′ με σουτ που έβγαλε σωτήρια ο Λούνιν, ενώ δύο λεπτά αργότερα έχασε κλασική ευκαιρία για την ανατροπή, με αποτέλεσμα οι ομάδες να οδηγηθούν σε παράταση.

Παρά την πίεση της Σίτι, το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι. Ο Μόντριτς νικήθηκε από τον Εντερσον, αλλά αμέσως μετά ο Λούνιν απέκρουσε τις εκτελέσεις τον Σίλβα και Κόβατσιτς, στέλνοντας τη Ρεάλ στους «4».

Ενα και να… καίει η Μπάγερν

Στον έτερο αγώνα της βραδιάς, η Μπάγερν νίκησε με 1-0 την Αρσεναλ και θα τα δώσει όλα για να… ρεφάρει, έπειτα από την απώλεια των εγχώριων τίτλων.

Μόλις στο 3ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, όταν ο Κίμιχ σέντραρε και ο Κέιν σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων δόθηκε στο 31′ με τον αμαρκάριστο Μαρτινέλι, το σουτ του οποίου κατέληξε στην αγκαλιά του Νόιερ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως και το πρώτο, δηλαδή με σπουδαία στιγμή της Μπάγερν. Βέβαια τώρα χρειάστηκαν παρά λίγα δευτερόλεπτα και, κυρίως, η ευκαιρία ήταν κλασικότατη. Ο Κίμιχ σέντραρε, ο Γκορέτσκα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά και αμέσως μετά ο Γκερέιρο το δεξί με σουτ!

Τελικά, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 63ο λεπτό με κεφαλιά-ψαράκι του Κίμιχ, ύστερα από γέμισμα του Γκερέιρο.

Η Αρσεναλ απείλησε στο 74′ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Σάκα που εξουδετέρωσε ο Νόιερ και στο 88’ σπατάλησε την τελευταία ευκαιρία με τον Οντεγκααρντ, ο οποίος σούταρε ελάχιστα άουτ.