Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 1-0: Στον τελικό με Σίλβα

Παρά τη μεγάλη πικρία και την κούραση που επέφερε ο αποκλεισμός στη διαδικασία των πέναλτι από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Τσάμπιονς Λιγκ, η Μάντσεστερ Σίτι βρήκε τα αποθέματα να επικρατήσει 1-0 της Τσέλσι με γκολ του Σίλβα και να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Μάντσεστερ Σίτι, ως πραγματική ποδοσφαιρική μηχανή που είναι, βρήκε  τα ψυχικά αποθέματα και πέτυχε σπουδαία πρόκριση επί της Τσέλσι (1-0 με γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα) για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι που έγινε στο «Γουέμπλεϊ», η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο επιβεβαίωσε την ανοδική πορεία στην οποία βρίσκεται το τελευταίο καιρό και κατά διαστήματα απέδωσε πολύ όμορφο ποδόσφαιρο, χωρίς όμως να καταφέρει να μετουσιώσει κάποια από τις ευκαιρίες της σε γκολ.

Από την άλλη μεριά, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, φάνηκε να μην έχει τη φρεσκάδα των προηγούμενων αγώνων, αλλά είχε την εμπειρία να το διαχειριστεί.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με μοιρασμένα τα επίπεδα στην κατοχή της μπάλας, με την Τσέλσι να έχει τη σπουδαιότερη φάση, με το σουτ του Κόουλ Πάλμερ να αναγκάζει τον Στέφαν Ορτέγκα σε εξαιρετική επέμβαση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Τσέλσι συνέχισε να απειλεί και έφτασε κοντά στο τέρμα σε δύο περιπτώσεις, αυτή τη φορά με τον Νίκλας Τζάκσον να επιχειρεί να παραβιάσει την εστία του Στέφαν Ορτέγκα, ο οποίος όμως είχε ξανά τις απαντήσεις.

Επρεπε να φτάσουμε στο 53ο λεπτό για να δούμε κάτι αξιόλογο από τους «πολίτες», με τον Φιλ Φόντεν να βλέπει τον Τζόρτζε Πέτροβιτς να του αρνείται το γκολ με θαυμάσια απόκρουση στην αριστερή του γωνία.

Ενώ όλα έδειχναν πως η αναμέτρηση όδευε προς ημίωρη παράταση, ο Μπερνάρντο Σίλβα στο 83ο λεπτό, από «μοιραίος» την Τετάρτη με το χαμένο πέναλτι απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, έγινε ο «ωραίος» στον ημιτελικό με την Τσέλσι, σκοράροντας με όμορφο κοντινό πλασέ μετά από ασίστ του Κέβιν Ντε Μπρόινε.

Η αναμέτρηση δεν επεφύλασσε κάποια άλλη έκπληξη κι έτσι η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα θα περιμένει στον τελικό μία εκ των Κόβεντρι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, οι οποίες αναμετρούνται σήμερα (21/4).