Λαμία-Παναθηναϊκός 0-5: «Τανκ» ο Ιωαννίδης - Μία ομάδα μόνος του στο «πράσινο πάρτι»!

Εντυπωσιακός ο Φώτης Ιωαννίδης στο επιβλητικό 0-5 του Παναθηναϊκού στη Λαμία, δημιουργός και σκόρερ δύο τερμάτων, τους πήρε όλους παραμάζωμα! Μεγάλη ανησυχία στους «πράσινους» εν όψει ΑΕΚ εξαιτίας του τραυματισμού του Μπερνάρ.

Τσιλούλης εναντίον Παναθηναϊκού. Κάπως έτσι μπορεί να περιγραφεί η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου στη Λαμία. Ένας σκυλιασμένος για τη νίκη Παναθηναϊκός, απέναντι στον σκυλιασμένο να σκοράρει εναντίον των «πράσινων» Τσιλούλη.

Για το ποια ομάδα ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο δεν τίθεται θέμα. Με τον Τερίμ να κάνει μετρημένες αλλαγές (βασικοί Λοντίγκιν και Λημνιός, εκτός ο Σπόραρ, μοναδικός φορ ο Ιωαννίδης), οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με γρήγορο ποδόσφαιρο έψαχναν το γκολ.

Αυτό δεν άργησε να έρθει. Ηρθε στο 23ο λεπτό, αφού πρώτα ήρθε το σοκ με Μπερνάρ. Λίγο πριν το 0-1 ο Βραζιλιάνος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον Δικέφαλο και έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Βέρμπιτς να περνάει στη θέση του και δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα αφού πρώτα ο Λημνιός την έστειλε στο δοκάρι.

Η συνέχεια ήταν απλουστευμένη για τον Παναθηναϊκό. Όλα τα λεφτά για ακόμη ένα ματς ο δαιμονισμένος Φώτης Ιωαννίδης, ο δημιουργός του 0-2 από τον Τάσο Μπακασέτα λίγο πριν συμπληρωθούν 45 λεπτά αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού με μπροστάρη τον Φώτη Ιωαννίδη. Το «τανκ» της επίθεσης του τριφυλλιού έδειξε για ακόμα μία φορά την τρομερή του φόρμα και πήρε παραμάζωμα ξανά όλη τη Λαμία για να έρθει το εντυπωσιακό 0-5 σε λίγα λεπτά.

Στο 54′ ο Ιωαννίδης με κεφαλιά έκανε το 0-3, στο 57′ ο Μπακασέτας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4 και τέσσερα λεπτά μετά ο Φώτης Ιωαννίδης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα «έγραψε» το 0-5.

Μετά την καταιγίδα ήρθε η ηρεμία και η διαχείριση από τον Τερίμ εν όψει ΑΕΚ. Ο Παναθηναϊκός κατέβασε ταχύτητα, ο Τούρκος προπονητής έκανε μαζεμένες αλλαγές και η Λαμία δεν έδειχνε ικανή να πετύχει έστω το γκολ της τιμής.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε εις πέρας την εκτός έδρας αποστολή, πήρε 6 βαθμούς στα δύο παιχνίδια με τη Λαμία και πλέον επικεντρώνεται στο μεγάλο ματς της προσεχούς Τετάρτης κόντρα στην ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια.