Αρης-ΑΕΚ 1-2: Λυτρωτής Αμραμπατ και πάει πρώτη στο ντέρμπι

Ο Αμραμπατ βρήκε τρόπο να διώξει το άγχος, να νικήσει τον απίστευτο Χουτεσιώτη στο 84′ και να στείλει την ΑΕΚ στην κορυφή της βαθμολογίας στο προσεχές ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό! Στο 36′ ο Μορόν άνοιξε το σκορ (με παρέμβαση του VAR) , στο 49′ ισοφάρισε ο Σιντιμπέ από πλασέ του Πόνσε.

Η ΑΕΚ πέταξε στην κορυφή της Super League, κερδίζοντας τον Αρη ουσιαστικά με το χρυσό, λυτρωτικό γκολ του Αμραμπατ στο 84′, που κατάφερε να νικήσει τον απίστευτο Χουτεσιώτη, ο οποίος βρέθηκε από σπόντα στην ενδεκάδα και έκανε το παιχνίδι της ζωής του!

Ο Αρης ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με τον Μορόν στο 36′ και την παρέμβαση του Γερμανού στο VAR. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρης δεν ξέφυγε από τη μετριότητα, η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική και παρά τις τρομερές αποκρούσεις του Χουτεσιώτη, ο Αμραμπατ ήταν αυτός που έλυσε τον Γόρδιο Δεσμό.

Ενδεκάδες με απουσίες

Τόσο ο Αρης, όσο και η ΑΕΚ παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες εξαιτίας τραυματισμών, αλλά και ροτέισον. Ο Μάντζιος πέρα από τους Βέλεθ, Φεράρι και Σουλεϊμάνοφ, έχασε τελευταία στιγμή τον Κουέστα, που έμεινε εκτός αποστολής λίγες ώρες πριν από τη σέντρα, καθώς όλο το βράδυ στο ξενοδοχείο είχε έντονα συμπτώματα ίωσης και πήγε στο σπίτι του. Ο Μάντζιος κράτησε τον Φαμπιάνο στον πάγκο για να τον προφυλάξει, όπως και τον Οντουμπάγιο.

Ο Αλμέιδα για την ΑΕΚ άφησε εκτός αποστολής τους Γκατσίνοβιτς και Μάνταλο, πέρα από τους Μουκουντί, Λιβάι Γκαρσία και Στάνκοβιτς.

Πρωταγωνιστές οι τερματοφύλακες

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καταιγιστικό ρυθμό και τους δύο τερματοφύλακες να κάνουν από μία μεγάλη απόκρουση κρατώντας το 0-0. Ο Χουτεσιώτης. που ξεκίνησε ενδεκάδα μετά από πολύ καιρό έδειξε φρέσκος και με καλά αντανακλαστικά, ενώ ο Αθανασιάδης ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο με τρεις πολύ μεγάλες επεμβάσεις. Γεμάτη εμφάνιση έκαναν και οι Αμραμπατ και Μάνου Γκαρθία, που έχασαν όμως από μία κλασική ευκαιρία.

Ο Μορόν επέστρεψε στα γκολ

Ωστόσο στην τρίτη από αυτές τις απκρούσεις στο 38′ η μπάλα στο σουτ του Λόρεν Μορόν μέσα από την περιοχή πέρασε τη γραμμή και μετά από παρέμβαση του Γερμανού Χανσμπλάουερ, μέτρησε το γκολ και ο Αρης προηγήθηκε με 1-0. Ο Ισπανός στράικερ γύρισε μετά από καιρό στα γκολ ενώ είχε κι άλλη σημαντική ευκαιρία να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο.

Στα ίσια το ματς με Σιντιμπέ

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ κατάφερε πολύ γρήγορα να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, καθώς ο Αρης μπήκε άσχμα στο ματς. Μόλις στο 49′ ο Πόνσε πήρε από τον Χατζισαφί, πλάσαρε και ο Σιντιμπέ απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Τρομερός Χουτεσιώτης

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το γκολ της νίκης, επικρατώντας απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο ο Χουτεσιώτης ήταν σε καταπληκτική μέρα, κρατώντας τον Αρη μέσα στο παιχνίδι με σπουδαίες επεμβάσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Αρης είχε 9 τελικές και η ΑΕΚ 10 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο 80′ οι τελικές της ΑΕΚ είχαν φτάσει στις 27 με τις 11 από αυτές στην εστία!

O Αμραμπατ είχε το κλειδί!

Η ΑΕΚ πάντως βρήκε τον τρόπο να αποδράσει με μια χρυσή νίκη από το Βικελίδης, όταν ο Αμραμπατς στο 84′ βρήκε μπροστά του την μπάλα και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τον πάγκο της ΑΕΚ.