Παναθηναϊκός: Το απίθανο νούμερο που αποτελεί την κορυφαία επίδοση του αιώνα!

Ο Παναθηναϊκός τα δίνει όλα για να κατακτήσει το πρωτάθλημα έχοντας ήδη γράψει κάτι εξαιρετικά δυνατό αναφορικά με την στατιστική του.

Δ εν είναι μόνο τα 5 γκολ στο εμφατικό 5-0 στο «Αθανάσιος Διάκος» ή τα 17 τέρματα σε 6 αγώνες που έχει σημειώσει ως τώρα ο Παναθηναϊκός στη σειρά των εφετινών πλέι οφ.

Είναι και το τι… προηγήθηκε φέτος από τον Παναθηναϊκό στη Super League 1, είναι και το τι έχει «γράψει» ως τώρα το σύνολό του, ως καλύτερη επίθεση (αλλά και άμυνα) του πρωταθλήματος σε κανονική περίοδο και πλει οφ.

Οι «πράσινοι» έχουν σημειώσει έως τώρα 76 γκολ σε 31 παιχνίδια τους στην εφετινή Λίγκα. Και μπορεί η βαθμολογία και η στατιστική της διοργανώτριας να γράφει 79 τέρματα, όμως σε αυτά συμπεριλαμβάνει και το 3-0 που κέρδισε ο Παναθηναϊκός στις δικαστικές αίθουσες στο ντέρμπι της 22ας Οκτωβρίου με τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Το τρομερό νούμερο που έχει φτάσει ο Παναθηναϊκός

Τα 76 γκολ σε 31 ματς είναι η κορυφαία επίδοση του Παναθηναϊκού στον αιώνα που «τρέχουμε», καθώς ουδέποτε απ’ το 2000 κι έπειτα κατάφερε να ξεπεράσει τα 70 γκολ (68, αλλά σε 40 αγώνες μαζί με τα playoffs, είχε τη σεζόν 2014/15) κι έχει πιάσει ήδη θέση στο top-10 των καλύτερων επιδόσεων στην ιστορία του κλαμπ σε Α’ Εθνική/Super League 1, ήτοι απ’ την αγωνιστική περίοδο 1959/60.

Επίσης, τα 2,45 γκολ ανά αγώνα που μετράει ως τώρα ο Παναθηναϊκός στο εφετινό πρωτάθλημα, είναι η 9η καλύτερη επίδοσή του ιστορικά στην πρώτη κατηγορία.

Η άπιαστη επίδοση που έχει ο Παναθηναϊκός

Και μπορεί η επίδοση της περιόδου 1961/62 (88 γκολ σε 30 ματς, δηλαδή 2,93 ανά αγώνα) να παραμένει… άπιαστη, εντούτοις δεν είναι μικρό πράγμα να επιτυγχάνει μετά από πολλά χρόνια αυτά τα νούμερα, δείχνοντας πως η εφετινή επίθεσή του κι ο πλουραλισμός του μπροστά, είναι το Νο1 όπλο του στη μάχη για τον τίτλο.

Όχι μόνο τώρα, το τελευταίο τρίμηνο και κάτι που έχει τα ηνία της ομάδας του «τριφυλλιού» ο Φατίχ Τερίμ, αλλά κι επί Γιοβάνοβιτς στο πρώτο μισό της σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός και τα… πολυβόλα του

Ενδεικτικό της αλλαγής κατεύθυνσης και στρατηγικής που είχαν οι «πράσινοι» στο μπόλιασμα του ρόστερ με περισσότερες ποιοτικές επιλογές (με πρώτη όλων αυτή του Τάσου Μπακασέτα, που έχει «γράψει» ήδη 6 γκολ), αλλά και την κατακόρυφη άνοδο και βελτίωση του Φώτη Ιωαννίδη (15 γκολ στη Λίγκα) και του Ντουάρτε Μπερνάρντ (9 γκολ).

Ο Παναθηναϊκός έχει μετατραπεί φέτος σ’ ένα επιθετικό «πολυβόλο», με 16 διαφορετικούς σκόρερ και 29 γκολ περισσότερα σε σχέση με πέρσι. Την περσινή περίοδο σε 36 ματς είχε 47 γκολ, δηλαδή 1,31 ανά παιχνίδι! Φέτος σε 31 έχει 76, ήτοι 2,45. Ένα γκολ και κάτι παραπάνω σε μέσους όρους. Εντυπωσιακό…