ΑΕΚ: Όταν βρίσκει τον Παναθηναϊκό τον Απρίλιο... τον αποτελειώνει

Η ΑΕΚ βάζει πάντα ποολλά γκολ στους «πράσινους» τον 4ο μήνα του έτους

Ο Απρίλιος εμπνέει διαχρονικά την ΑΕΚ στα ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό κι ο χθεσινός θρίαμβος με 3-0 ήρθε να το επιβεβαιώσει.

Ηταν μόλις η πέμπτη φορά που η «Ενωση» νίκησε τους «πράσινους» με τρία γκολ διαφορά στο πλαίσιο της Α’ Εθνικής. Απ’ τις τέσσερις προηγούμενες, οι τρεις ήταν σε ντέρμπι που είχε διεξαχθεί τον τέταρτο μήνα του έτους!

Στις 3 Απριλίου 1983 είχε επικρατήσει με 4-1 (Νέα Φιλαδέλφεια), στις 12 Απριλίου 1997 με 3-0 (Νέα Φιλαδέλφεια) και την 1η Απριλίου 2018 με 3-0 (ΟΑΚΑ). Το μόνο που… ξέφυγε ήταν το 3-0 στο ΟΑΚΑ, με τα τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (23 Οκτωβρίου 2005). Αλλά και το καθοριστικό 3-1, που έκρινε τον τίτλο του 1993, είχε διεξαχθεί Απρίλιο (στις 4). Το ίδιο και το 4-3 του 1975 (20 Απριλίου) κι ας μην αποτελεί συντριβή.

Πάντως, η ευρύτερη νίκη της ιστορίας της ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού παραμένει το εκτός έδρας 4-
για το Πρωτάθλημα Αθηνών του 1940 κι είχε σημειωθεί στις 28 Ιανουαρίου. Κι αυτό το ρεκόρ απειλήθηκε με ισοφάριση χθες.

ΕΛΙΑΣΟΝ, ΟΠΩΣ ΛΙΒΑΪ

Ο Νίκλας Ελίασον πέτυχε δύο γκολ χθες κι επανέλαβε ό,τι κι ο Λιβάι Γκαρσία στο ματς της κανονικής διάρκειας με τον Παναθηναϊκό στην «OPAP Arena». Ο Σουηδός εξτρέμ απείλησε θεωρητικά το ρεκόρ του Θωμά Μαύρου, ο οποίος είχε σημειώσει χατ τρικ στο 4-1 της 3ης Απριλίου 1983 που αναφέραμε πιο πάνω.

Η ΑΕΚ πέτυχε επίσης δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που είχε να κάνει σε ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό απ’ τις 26 Μαΐου 2016. Τότε είχε νικήσει με 3-1 (5’ Γιόχανσον, 40’, 69’ Μπαρμπόσα/54’ Λέτο).