Αντώνης Καρπετόπουλος: Η ΑΕΚ τρέχει πλέον μόνη της

Ο Παναθηναϊκός ήταν κατώτερος των περιστάσεων, ο Ολυμπιακός στραβωπάτησε κι ο ΠΑΟΚ πάτησε μπανανόφλουδα.

Πριν απ’ το παιχνίδι η σύνθεση του Παναθηναϊκού έμοιαζε δεδομένη, καθώς οι «πράσινοι» έρχονταν απ’ τη μεγάλη έκταση νίκη κόντρα στη Λαμία. Οι προβλέψεις δεν επιβεβαιώθηκαν. Ο Τερίμ έκανε μία αλλαγή προβλέψιμη, δίνοντας ξανά φανέλα βασικού στον τερματοφύλακα Ντραγκόφσκι και μία μάλλον απροσδόκητη επιλέγοντας τον Παλάσιος στην αρχική ενδεκάδα.

Οι προβληματισμοί του Αλμέιδα ήταν σαφώς περισσότεροι. Ο προπονητής της ΑΕΚ επέλεξε τελικά την άμυνα που βλέπουμε τελευταία (με τους Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί μπροστά απ’ τον Αθανασιάδη), κράτησε τους Σιμάνσκι, Γιόνσον και πρόσθεσε τον Πινέδα, είχε στην επίθεση τον Ελίασον, προτίμησε τον Πόνσε, κρατώντας τον Λιβάι Γκαρσία στον πάγκο κι έδωσε μετά από καιρό φανέλα βασικού στον Αραούχο, ζητώντας… γκάζι χωρίς χρονοτριβή.

Στο 4’ ο Πόνσε απείλησε με κεφαλιά από σέντρα του Ελίασον. Στο 8’ ο Ελίασον έκλεψε την μπάλα συνεργάστηκε με τον Πινέδα κι έκανε το 1-0. Η ΑΕΚ δεν είχε πολλές ευκαιρίες, αλλά πρέσαρε και κυνηγούσε τη στιγμή. Στο 37’ ο Πόνσε πήρε την μπάλα απ’ τον Ακαϊντίν έφτασε απέναντι απ’ τον Ντραγκόφσκι κι έκανε τα γκολ δύο.

Περιμέναμε την αντίδραση του Παναθηναϊκού, που σωστά φωνάζει για ένα πέναλτι στον Κώτσιρα: δεν την είδαμε ποτέ. Αντιθέτως είδαμε τον Πινέδα να πηγαίνει στ’ αριστερά, όταν ο Τερίμ γέμισε τον άξονα και να δίνει στον Ελίασον το 3-0 κι ενώ η ΑΕΚ είχε δύο δοκάρια στην ίδια φάση! Είναι πλέον ένα βήμα απ’ το πρωτάθλημα.

Αλλαξε

Τρομερά τα στραβοπατήματα του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ. Στο «Βικελίδης» ο Μεντιλίμπαρ άλλαξε εντελώς την ενδεκάδα του Ολυμπιακού, που είδαμε κόντρα στον ΠΑΟΚ, επαναφέροντας αρκετούς απ’ τους περίφημους βασικούς. Στην άμυνα έπαιξαν πάλι Κάρμο, Ντόη, Ροντινέι κι Ορτέγκα. Στη μεσαία γραμμή επέστρεψε ο Εσε και στην επίθεση βρέθηκαν οι θεωρητικά ξεκούραστοι Φορτούνης, Γιόβετιτς κι Ελ Καμπί. Ο Βάσκος κράτησε τους Τζολάκη, Ιμπόρα και Ζέλσον Μαρτίνς μόνο.

Προέκυψε ένας Ολυμπιακός, που στο πρώτο ημίχρονο έκανε πολύ κατοχή μπάλας, είχε δύο δοκάρια με τον Ιμπόρα και τον Ντόη, πέτυχε στο 8’ ένα γκολ με τον Γιόβετιτς που σωστά ακυρώθηκε, αλλά έμοιαζε να περπατάει, απέναντι στον Αρη που αυτή τη φορά είχε όλους τους βασικούς του: ο Μάντζιος επανάφερε Κουέστα, Οντουμπάγιο, Φαμπιάνο, Ζαν-Ζιλ και Σουλεϊμάνοφ. Σε σχέση με το ματς με την ΑΕΚ ο Αρης είχε περισσότερη ενέργεια: ο Τζολάκης χρειάστηκε πολύ με κορυφαία του επέμβαση μία στο 45’ κι ενώ ο Αρης είχε έντεκα τελικές προσπάθειες.

Ισως

Βέβαια ίσως να μην άνοιγε το σκορ αν στο 48’ ο Ντόη δεν έδινε το δικάιωμα στον Μορόν να κάνει το 1-0, φτάνοντας απέναντι απ’ τον Τζολάκη ανενόχλητος, αλλά αυτούς τους αμυντικούς έχει ο Ολυμπιακός, οπότε κανένα λάθος τους δεν είναι ανεξήγητο. Το γκολ έβαλε τον Ολυμπιακό στην ανάγκη να κυνηγάει και βρήκε με τον Μαρτίνς, μετά από πάσα του Φορτούνη, το 1-1 γρήγορα. Αλλά η έλλειψη δυνάμεων (ή το γεγονός ότι το μυαλό είναι ήδη στο Μπέρμιγχαμ) έπαιξαν τον ρόλο τους: ο Ολυμπιακός τελείωσε το ματς χωρίς σοβαρή, τελική προσπάθεια στο τελευταίο εικοσιπεντάλεπτο κι ενώ ο Αρης με τον Σαμόρα που ήρθε απ’ τον πάγκο έψαχνε το δεύτερο γκολ.

Το τελικό 1-1 έχει για τους «ερυθρόλευκους» τη γεύση της ήττας κι έδωσε στον Αρη την ικανοποίηση να ισχυρίζεται πως και φέτος φρέναρε τον Ολυμπιακό πάνω στο καλύτερο.

Λουτσέσκου

Κι ο ΠΑΟΚ πάτησε μία… μπανανόφλουδα στη Λαμία. Μετά από καιρό είδαμε κι απ’ τον Ραζβάν Λουτσέσκου ροτέισον πραγματικό. Κάθισαν στον πάγκο οι Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια, Μεϊτέ, Μπράντον Τόμας, Μπάμπα, Οτο και Μουργκ, ενώ έλειπε κι ο Ζίβκοβιτς. Πήραν τις θέσεις τους οι Σάστρε, Μιχαηλίδης, Ράφα Σουάρες, Οζντόεφ, Κωνσταντέλιας, Ντεσπόντοφ και Σαμάτα.

Οι αλλαγές ήταν πολλές. Ο Ρουμάνος σκέφτηκε ότι με αντίπαλο τη Λαμία επιτρέπεται να κάνει κανείς τα πάντα: δεν είναι έτσι ακριβώς. Ο ΠΑΟΚ έφτασε μια-δυο φορές κοντά στο γκολ, στο πρώτο ημίχρονο, έχασε με τον Μιχαηλίδη την πιο μεγάλη του ευκαιρία στο 44’ κι είδε τον Σλίβκα να ανοίγει το σκορ στο 45’. Ο Ρουμάνος έριξε στο ματς τους διαθέσιμους βασικούς του στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η ομάδα του μοιάζει συνολικά κουρασμένη: δεν υπάρχουν αναπληρωματικοί που μπορούν να κάνουν το κάτι παραπάνω, ούτε βασικοί που αν μειωθεί ο χρόνος συμμετοχής τους θα κάνουν τη διαφορά χάρη στην ποιότητά τους.

Ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, αφού κράτησε πιο πολύ την μπάλα και πίεσε -έστω ανορθόδοξα- αλλά απλώς κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με γκολ του Σβαμπ στις καθυστερήσεις.