Αστον Βίλα - Τσέλσι 2-2: Ισοπαλία σαν ήττα για τους «χωριάτες» πριν τον Ολυμπιακό

Σε μία σπουδαία αναμέτρηση στο «Villa Park», η Τσέλσι επέστρεψε από τη κόλαση του 2-0 και κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας από την Αστον Βίλα, λίγες μέρες πριν την αναμέτρηση των «βίλατζερ» με τον Ολυμπιακό για τα ημιτελικά του Uefa Conference League.

Η Αστον Βίλα παρατάχθηκε με μόλις μία αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι της στη Premier League με την Μπορνμουθ, με τον Αμπού Ντιαμπί να παίρνει τη θέση του Ντόουγκλας Λουίζ. Η ομάδα του Ουνάι Εμερι ευτύχησε να προηγηθεί κόντρα στη Τσέλσι, μόλις στο 4ο λεπτό, με το αυτογκόλ του Κουκουρέγια, ύστερα από γύρισμα του ΜακΓκιν.

Στο 16ο λεπτό της συνάντησης, οι «μπλε» του Λονδίνου βρήκαν τέρμα ισοφάρισης με τον Τζάκσον, όμως αυτό ακυρώθηκε για οφσάιντ. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο φορμαρισμένος Ρότζερς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πέτροβιτς, έπειτα από ασσίστ του Κας, γράφοντας το 2-0.

Στην ανάπαυλα, ο Εμερι έκανε αλλαγή τον βασικό του τερματοφύλακα, Μαρτίνεζ και πέρασε στη θέση του τον Ολσεν, πιθανότατα για κάποιες ενοχλήσεις που ένιωσε ο Αργεντίνος τερματοφύλακας.

Η Τσέλσι σταδιακά ανέβαζε τη πίεση της προς τα καρέ του Ολσεν και λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα βρήκε το γκολ που την έβαλε και πάλι στο παιχνίδι, όταν ο Μαντουέκε νίκησε με πλασέ τον Σουηδό τερματοφύλακα. Αυτό το τέρμα ενθάρρυνε τους ποδοσφαιριστές του Μαουρίτσιο Ποκετίνο, οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν και εν τέλει έφτασαν στην ισοφάριση με τέρμα του Γκάλαχερ  στο 82′.

Ανησυχητική η εικόνα της Αστον Βίλα στο δεύτερο ημίχρονο ενόψει Ολυμπιακού, καθώς έδειξε σημάδια αμυντικής ανισορροπίας και δεν μπόρεσε να «σπάσει» το πρέσινγκ που της άσκησε η Τσέλσι. Μάλιστα λίγο έλειψε να γίνει και η ολική ανατροπή, αλλά το τέρμα του Ντισασί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ακυρώθηκε από το VAR για επιθετικό φάουλ.