Ολυμπιακός - Λαμία 4-1: Είχε κέφια ο Ποντένσε και χόρευε ο Θρύλος

Με πρώτο βιολί τον ασταμάτητο Ποντένσε (ένα γκολ, μία ασίστ) ο Ολυμπιακός ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο της Λαμίας κι έκανε ζέσταμα ενόψει της πρώτης μάχης με την Αστον Βίλα – Σκόραραν και Τσικίνιο, Ναβάρο, Αλεξαδρόπουλος, μείωσε ο Τόσιτς.

Γλυκό και άκρως καλοκαιρικό το απόγευμα στο Φάληρο, κεφάτος και παραγωγικός ο Ολυμπιακός, καθάρισε με άνεση το εμπόδιο της Λαμίας, σε μία αναμέτρηση με φόντο το μεγάλο παιχνίδι της Πέμπτης, κόντρα στην Αστον Βίλα για τα ημιτελικά του Conference League (4-1). Με τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ να παρατάσσει μια φρέσκια εκδοχή της ενδεκάδας, αποτελούμενη από βασικούς, αλλά και νέα πρόσωπα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύθηκαν να καθαρίσουν από το πρώτο μισάωρο με δύο γκολ, ενώ έχασαν στο ίδιο διάστημα ευκαιρίες για άλλα τόσα τουλάχιστον.

Κάτω από τα δοκάρια επέστρεψε ο Πασχαλάκης, ο Κίνι στο δεξί άκρο της άμυνας, με τον Ρίτσαρντς στο αριστερό και στόπερ τους Ρέτσο και Βέζο. Στο 6 ο Εσε με τον Τσικίνιο και τον Ορτα μπροστά του, ο Μασούρας ξεκίνησε δεξιά, ο Ποντένσε αριστερά και ο Ναβάρο στην κορυφή.

Η διάθεση των γηπεδούχων να κρατήσουν ψηλά το ρυθμό και να παίξουν γρήγορα φάνηκε από τα πρώτα λεπτά, όταν μετέφεραν την πίεση στο αντίπαλο μισό, με το πορτογαλικό τρίγωνο σε ρόλο πρωταγωνιστή. Ο ασταμάτητος Ποντένσε αφού πήρε τη μπάλα από ενέργεια του Μασούρα, έδωσε την ευκαιρία στον συμπατριώτη του Τσικίνιο να ανοίξει το σκορ στο 24ο λεπτό από το σημείο το πέναλτι. Τρία λεπτά αργότερα, ένας άλλος σκόρερ από την Ιβηρική, ο Ναβάρο, με υποδειγματικό πλασέ, έδωσε στην ομάδα του μαξιλαράκι ασφαλείας (27′) έπειτα από κλέψιμο εκτός περιοχής και υπέροχη κάθεση πάσα του Σάντι Εσε.

SUPERLEAGUE 2023-2024 / PLAYOFFS / ΟΣΦΠ – ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ / EUROKINISSI)

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου παρά το βαθμό δυσκολίας της αναμέτρησης επιχείρησε να φανεί και στο επιθετικό κομμάτι, ωστόσο, η άμυνα του Ολυμπιακού βρήκε τις λύσεις έστω κι αν η μπάλα έφτασε κάποιες φορές πολύ εύκολα μέσα στην περιοχή της.

Με την κατοχή μπάλας μοιρασμένη στο πρώτο μέρος, αλλά τις τελικές διπλάσιες για τον Ολυμπιακό (8-4) και πέντε από αυτές εντός εστίας πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα, με τη Λαμία να επιστρέφει έχοντας δύο νέα πρόσωπα στη σύνθεσή της. Τη θέση του Κοντονίκου πήρε ο Βασιλαντωνόπουλος και ο Τερεζίου εκείνη του Νούνιες.

Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί και με τον δαίμονα Ποντένσε βρήκαν ξανά γκολ στο 49′. Επειτα από μεγάλη πάσα του Βέζο, ο Σιμόν προσπάθησε να διώξει με το κεφάλι, η μπάλα στρώθηκε στον Ντανιέλ εκτός περιοχής, ο οποίος με άπιαστο σκαφτό κρέμασε με άνεση τον Κοσέλεφ.

SUPERLEAGUE 2023-2024 / PLAYOFFS / ΟΣΦΠ – ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Ακολούθησαν δύο ακόμη σημαντικές ευκαιρίες από τον δραστήριο Μασούρα, πριν περάσουν στο γήπεδο ο Αλεξανδρόπουλος και ο Αμπι, αντί του Τσικίνιο και του Ρέτσου αντίστοιχα.

Το γκολ της τιμής το βρήκε στο 64′ η Λαμία με τον έμπειρο Τόσιτς την ημέρα των 37ων γενεθλίων του. Ο Βέζο έκανε ένα φάουλ εκτός περιοχής, άργησε να επιστρέψει στη θέση του, με αποτέλεσμα ο σκόρερ των φιλοξενούμενων να βρει τρύπα στην άμυνα και να πετύχει ένα πολύ εύκολο γκολ, γεγονός που προκάλεσε τις φωνές του Μεντιλίμπαρ.

Είναι αλήθεια πως μετά τις αλλαγές, οι στροφές έπεσαν για τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να δώσουν δικαιώματα, ωστόσο, διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, πέρα από ένα σουτ του Τόσιτς που εξουδετέρωσε ο Πασχαλάκης.

Στο 73′ ακολούθησαν άλλες δύο αλλαγές, με τον αρχηγό Μασούρα να αφήνει τη θέση του στον Ζέλσον και τον Ναβάρο να αδείαζει χώρο για τον Ελ Καμπί. Σημαντική στιγμή για τη Λαμία στο 77′ με τον Τόσιτς να βρίσκει τον Τσιλούλη, ο οποίος από πλάγια δεξιά σούταρε άστοχα. Ενα λεπτό αργότερα, ο Κίνι βρήκε μόνο του τον Ελ Καμπί στο ύψος του πέναλτι, αλλά το πλασέ του Μαροκινού έστειλε τη μπάλα πάνω στον Κοσέλεφ.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+2′) ο Αλεξανδρόπουλος με σουτ εντός περιοχής, έπειτα από υπέροχη ασίστ του Ελ Καμπί.