Παναθηναϊκός - Άρης 0-1: Ανίκανοι - Στραπάτσο των «πράσινων», το πρωτάθλημα «κάνει φτερά»!

Ο Άρης «σκότωσε» στη Λεωφόρο τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία να φτάσει μία ανάσα από την πρώτη θέση.

Αν κάποιος είχε κίνητρο στο συγκεκριμένο ματς αυτός ήταν ο Παναθηναϊκός που έπαιζε το τελευταίο του χαρτί για το πρωτάθλημα. Εκτός, όμως, από τον Άρη είχε να αντιμετωπίσει και την απογοήτευση από τη βαριά ήττα στο ντέρμπι με την ΑΕΚ και σαν να μην έφτανε αυτό στο 2ο λεπτό είχε να κυνηγάει και το σκορ όταν ο Σαμόρα «πάγωσε» τη Λεωφόρο κάνοντας το 0-1.

Ένα διάστημα πίεσης είχε να δείξει η ομάδα του Τερίμ στο πρώτο ημίχρονο προσπαθώντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με τον Άρη να απειλεί μέσω των αντεπιθέσεων.

Από αντεπίθεση προήλθε και η μεγάλη ευκαιρία του Άρη για το 0-2, ύστερα από τη γκάφα του Ντραγκόφσκι και την επέμβαση του Βίτορ Ούγκο πάνω στη γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε ροντέο, κάτι φυσιολογικό αφού ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε την ανατροπή για να μη κάνει φτερά το πρωτάθλημα.

Ο Άρης, όμως, ήταν εκείνος που είχε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, με δοκάρι του Ζαμόρα.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε με τον Σπόραρ που δεν μπόρεσε από κοντά να κάνει το 1-1.

Ο χρόνος κυλούσε υπέρ του Άρη και κατά του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» είχαν κι ένα έξτρα βάρος στην πλάτη μετά την ήττα της ΑΕΚ στην Τούμπα, αφού είχαν μπροστά τους μία τεράστια ευκαιρία να μειώσουν τη διαφορά από την κορυφή στον πόντο.

Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός εγκαταστάθηκε στην περιοχή του Άρη. Είχε ευκαιρία με τον Ιωαννίδη, πίεση στο φινάλε, αλλά το… τρένο είχε φύγει και το 0-1 έγραψε την ιστορία του αγώνα. Ο Άρης πήρε μία μεγάλη νίκη μέσα στη Λεωφόρο και ο Παναθηναϊκός έβγαλε τα μάτια του με τα ίδια του τα χέρια!