ΠΑΟΚ: Η ανατροπή που θύμισε 2004 και το ρεκόρ παραγωγικότητας

Η νίκη του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ με 3-2 μας γύρισε 20 χρόνια πίσω, σε μια εξίσου κομβικής σημασίας επικράτηση επί του ίδιου αντιπάλου με το ίδιο σκορ και παρόμοιο τρόπο. Γιατί έχει πρόσθετη ιστορική αξία το νικητήριο γκολ του Σάστρε.

Ο ΠΑΟΚ ξαναμπήκε στο κόλπο του τίτλου με τη νίκη του με 3-2 επί της ΑΕΚ και η εντυπωσιακή ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο θύμισε κάτι από 2004!

Δεν αναφερόμαστε στην Εθνική Ελλάδας και το Euro αλλά στον ίδιο τον ΠΑΟΚ, ο οποίος στις 21 Μαρτίου 2004 είχε νικήσει επίσης με 3-2 την Ένωση στην Τούμπα, με ακόμα πιο δύσκολη ανατροπή. Τότε βρέθηκε να χάνει με 2-0 με τέρματα του Νίκου Λυμπερόπουλου στο 33′ και το 42′, αλλά πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο ισοφάρισε με δύο γκολ του Γιασεμάκη Γιασουμή στο 45′ και στο 45’+2. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης στο 57′.

Με εκείνη τη νίκη, μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς είχαν εξασφαλίσει την τρίτη που τότε οδηγούσε στο Champions League. Με τη χθεσινή επιτυχία, διατήρησαν τις ελπίδες για τον τίτλο. Κι αν τελικά τον κατακτήσουν, θα ανατρέχουν σ’ αυτήν την ανατροπή με τα γκολ του Γιάννη Κωνσταντέλια (81′) και του Ζουάν Σάστρε (90′) ως το σημείο καμπής μιας σεζόν που έμοιαζε χαμένη.

Ο ΠΑΟΚ έχει νικήσει την ΑΕΚ με 3-2 στην Τούμπα άλλη μία φορά στο πλαίσιο της Α’ Εθνικής, στις 27 Ιανουαρίου 2002. Η εξέλιξη εκείνου του αγώνα ήταν παρόμοια με τη χθεσινή: 1-0 (18′ Γ. Χ. Γεωργιάδης), 1-2 (33′ Νικολαΐδης, 38′ Λάκης), 3-2 (40′ Κατσαμπής, 75′ Οκκάς).

Ισοφάρισε το ρεκόρ του 2000-01

Με το γκολ του Σάστρε ο ΠΑΟΚ έφτασε τα 127 σε όλες τις φετινές διοργανώσεις και ισοφάρισε την κορυφαία επίδοση της ιστορίας του, που άντεχε από την περίοδο 2000-01! Ο «Δικέφαλος» έχει σημειώσει 79 τέρματα στο πρωτάθλημα, 14 στο Κύπελλο και 34 στην Ευρώπη, ενώ πριν από 23 χρόνια είχε 66 στο πρωτάθλημα, 52 στο Κύπελλο και 9 στην Ευρώπη.

Στα τρία ματς που απομένουν, λοιπόν, χρειάζεται μόνο ένα για να δημιουργήσει νέο ρεκόρ. Περισσότερα από 100 γκολ είχε σημειώσει επίσης το 2013-14 (109) και το 2018-19 (104).