Αντώνης Καρπετόπουλος: Αναστήθηκε ο ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ ακόμα κρατά την τύχη στα χέρια της, καθώς αν κερδίσει στο Καραϊσκάκη βγαίνει πρωταθλήτρια. Κερδίζει το πρωτάθλημα και με ισοπαλία στο ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός. Ο Ολυμπιακός είναι στο κόλπο. Εξηγεί ο Αντώνης Καρπετόπουλος.

«Τελικός» του πρωταθλήματος δεν ήταν το ΑΕΚ-Παναθηναϊκός την περασμένη αγωνιστική ήταν το ΠΑΟΚ-ΑΕΚ (3-2) χθες. Νίκησε ο ΠΑΟΚ και για να πάρει το πρωτάθλημα θέλει τρεις νίκες κι ένα στραβοπάτημα της ΑΕΚ. Η ΑΕΚ ακόμα κρατά την τύχη στα χέρια της, καθώς αν κερδίσει στο Καραϊσκάκη βγαίνει πρωταθλήτρια. Κερδίζει το πρωτάθλημα και με ισοπαλία στο ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός. Ο Ολυμπιακός είναι στο κόλπο: βγαίνει πρωταθλητής με τρεις νίκες με ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός εκτός έδρας και την ΑΕΚ εντός. Ο Παναθηναϊκός, πλέον, δεν μπορεί να ’ρθει πρώτος.

Στην Τούμπα ο Ματίας Αλμέιδα εμπιστεύτηκε τους ίδιους έντεκα που ξεκίνησαν στο ματς με τον Παναθηναϊκό. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου εμπιστεύτηκε κι αυτός τους βασικούς του.

Τα μάτια ήταν στον κομμάτι ντεφορμέ Κωνσταντέλια, που μόλις στο 3’ έβαλε… φωτιά στο ματς! Η Τούμπα πανηγύρισε το γκολ του όσο ποτέ φέτος. Το γρήγορο γκολ έκανε το ματς της ΑΕΚ δύσκολο: την υποχρέωσε ν’ αντιδράσει, αλλά τη γέμισε και ανασφάλεια. Ισοφάρισε μόλις στο 9’ διότι ο σκόρερ Πινέδα είναι σε φόρμα, αλλά δεν ήταν δεδομένο πως το γρήγορο γκολ θα έλυνε και τα όποια προβλήματά της, κυρίως επειδή όταν ο ΠΑΟΚ την πίεζε η άμυνά της δεν ήταν ψύχραιμη. Το ημίχρονο τελείωσε 1-1 χάρη στους τερματοφύλακες: ο Κοτάρσκι σταμάτησε τον Πινέδα και τον Αραούχο, στο διάστημα της αντίδρασης της ΑΕΚ, αλλά κι ο Αθανασιάδης χρειάστηκε να γλιτώσει την ΑΕΚ από ένα δεύτερο γκολ (και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού) σε κεφαλιά του Κουλιεράκη.

Την έριξε νοκ άουτ

Το πρώτο ημίχρονο είχε απίστευτη ένταση: ήταν δεδομένο πως οι δυο δεν θα συνέχιζαν έτσι.

Το χαμηλό τέμπο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν δεδομένο πως θα βοηθούσε τον ΠΑΟΚ, που αυτό ήθελε απ’ την αρχή. Η ΑΕΚ έμοιαζε, ωστόσο, συγκεντρωμένη. Στο 75’ ο Βίντα έβαλε την ΑΕΚ μπροστά κι αυτή έμοιαζε έτοιμη να σηκώσει το πρωτάθλημα.

Αλλά ένα γκολ, όσο σημαντικό κι αν είναι δεν αλλάζει από μόνο του την εικόνα μιας ομάδας: η ΑΕΚ δεν είχε άλλη φάση κι ο ΠΑΟΚ με γκολ του Κωνσταντέλια και του Σάστρε το γύρισε! Τυχαίο; Καθόλου! Ο ΠΑΟΚ έχει 20 γκολ μετά το 80’ φέτος, σημάδι του πείσματος που διαθέτει ως αληθινή ομάδα.

Ο Αλμέιδα αντέδρασε άσχημα στο φινάλε: η έκρηξή του οφείλεται στα νεύρα που έχει όποιος νιώθει πως έχασε ένα ματς μόνος του.

Ξανά στη διεκδίκηση

Ο Ολυμπιακός ξαναμπήκε στη διεκδίκηση. Στο Καραϊσκάκη, κόντρα στη Λαμία, νομίζω όλοι είχαν το μυαλό τους στο Μπέρμιγχαμ, όπου την Πέμπτη ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Αστον Βίλα: πρώτος ο Μεντιλίμπαρ. Κάποιες απ’ τις επιλογές του το μαρτυρούν και δεν αναφέρομαι στην απόφαση να αφήσει έξω τον Τζολάκη, τον Κάρμο, τον Ρέτσο, τον Ροντινέι, τον Ορτέγκα, τον Ελ Καμπί, τον Φορτούνη κτλ.: κυρίως μαρτυρά ότι υπήρχε στο μυαλό του Βάσκου η Αστον Βίλα η χρησιμοποίηση μετά από καιρό ταυτόχρονα των Τσικίνιο, Εσε και Ορτα – προφανώς ο Μεντιλίμπαρ έχει σκοπό να τους κατεβάσει μαζί στον ευρωπαϊκό ημιτελικό της Πέμπτης κι ήθελε να τους δει. Ο Ολυμπιακός, χωρίς να είναι καταιγιστικός, έκλεισε το ημίχρονο στο 2-0 (με γκολ του Τσικίνιο και του Ναβάρο σε πέντε λεπτά) διότι πίεζε κι είχε επιταχύνσεις. Το 3-0 έγινε απ’ τον Ποντένσε μόλις στο 52’ και στη συνέχεια υπήρχαν περιθώρια να γίνουν αλλαγές, να φανούν τα κλασικά αμυντικά προβλήματα που ο Ολυμπιακός έχει όταν χαλαρώνει (η Λαμία μείωσε με τον Τότσιτς κι έκανε του- λάχιστον τέσσερις επικίνδυνες επισκέψεις στα καρέ του Πασχαλάκη) αλλά και να πετύχει το 4-1 στο 90’ ο Αλεξανδρόπουλος φωνάζοντας πως θέλει να παραμείνει. Ο Ολυμπιακός πάει βήμα-βήμα.

Το δράμα της Λεωφόρου

Το αληθινό δράμα ωστόσο ήταν στη Λεωφόρο. Ο Αρης, αφού… φρέναρε τον Ολυμπιακό την Τετάρτη, πέταξε εκτός πρωταθλήματος και τον Παναθηναϊκό. Ο Παναθηναϊκό πάλι δέχτηκε γκολ πρώτος (μόλις στο 2’ απ’ τον Σαμόρα, που ο Ακης Μάντζιος χρησιμοποίησε ως «ψεύτικο» φορ στη θέση του Μορόν) κι αυτή τη φορά κανείς δεν απόρησε.

Στο γήπεδο άρχισαν αποδοκιμασίες κι ο Παναθηναϊκός είναι τυχερός που δεν δέχτηκε δεύτερο γκολ: στο 24’ ο Ούγκο απομάκρυνε σωτήρια πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα μετά από ένα πλασέ του Σαμόρα, που πήγε να εκμεταλλευτεί ένα λάθος του Ντραγκόφσκι. Τα νέα απ’ την Τούμπα μετέτρεψαν το δεύτερο ημίχρονο σε ψυχόδραμα.

Ο Τερίμ χρησιμοποίησε τους Ιωαννίδη, Σπόραρ, Γερεμέγεφ μαζί, έπαιξε με λίμπερο τον Κώτσιρα κι έδωσε εντολή για γεμίσματα: έγιναν αμέτρητα, αλλά είναι ζήτημα να υπήρξαν τρεις ευκαιρίες. Ο Μάντζιος απάντησε με ένα 5-4-1, ο Αρης που δεν κρατούσε μπάλα άντεξε. Κι έκανε και την καλύτερη πρόβα εν όψει του τελικού Κυπέλλου.

Επεσε και η Κηφισιά

Προχθές είχαμε την ολοκλήρωση των πλέι άουτ. Μολονότι μένει μία αγωνιστική, γνωρίζουμε πλέον τις δύο ομάδες που θα υποβιβαστούν: μετά τον ΠΑΣ πήρε τον δρόμο για τη δεύτερη κατηγορία κι η Κηφισιά. Χάνοντας μάλιστα απ’ την ήδη υποβιβασμένη ομάδα των Ιωαννίνων στην έδρα της. Η νίκη του ΠΑΣ, με το σπάνιο 3-2, είναι ένα αποτέλεσμα εντυπωσιακό διότι η ομάδα των Ιωαννίνων ήταν αδιάφορη, ενώ οι γηπεδούχοι «καίγονταν» για τη νίκη. Η εντύπωσή μου είναι ότι η Κηφισιά έχασε επειδή όλοι στο στρατόπεδό της (διοικούν- τες, προπονητές και ποδοσφαιριστές) πίστευαν ότι το ματς με κάποιο τρόπο η ομάδα θα το κερδίσει. Πρόκειται για τις περιπτώσεις που η πίστη κάνει κακό.

Η Κηφισιά δεν περίμενε έναν ΠΑΣ τόσο μαχητικό και πεισματάρη: όταν στο 80’ ισοφάρισε σε 2-2, με ένα… κομμάτι συζητήσιμο πέναλτι βγήκε μπροστά για να βρει το γκολ της νίκης κι ο Ροσέρο με ένα δεύτερο προσωπικό γκολ τη… σκότωσε.

Είναι δίκαια η έκβαση των πλέι άουτ; Ομολογώ ότι δεν μπορώ να προσδιορίσω τι σημαίνει δικαιοσύνη όταν μιλάμε για ελληνικό ποδόσφαιρο. Αυτό ωστόσο που θέλω να υπογραμμίσω είναι ότι η εικόνα των παιχνιδιών σε οδηγεί στο συμπέρασμα ότι θα ήταν τουλάχιστον άδικο να υποβιβαστεί ο Παναιτωλικός, που αγωνίστηκε σε ένα γήπεδο κατάμεστο. Αυτή την εικόνα ενός πραγματικού ποδοσφαιρικού γηπέδου δεν την είχαμε στα άλλα ματς. Η Super League 1 μας χρειάζεται, αν μη τι άλλο, ομάδες με κόσμο. Ως εκ τούτου ελπίζω ο ΠΑΣ Γιάννινα να επιστρέψει στην πρώτη κατηγορία σύντομα.