Europa League: Είναι τρελή αυτή η Λεβερκούζεν!

Λεβερκούζεν

Η φοβερή και τρομερή Λεβερκούζεν επικράτησε 2-0 της Ρόμα στο Ολίμπικο, αποτέλεσμα που τη φέρνει αγκαλιά με το εισιτήριο του τελικού του Europa League!

Οι πρωταθλητές Γερμανίας διεύρυναν το φετινό τους αήττητο στα 47 ματς, νίκησαν 2-0 τη Ρόμα στην Ιταλία και είναι αγκαλιά με την πρόκριση στον τελικό του Europa League.

Η ομάδα του Ντανιέλε ντε Ρόσι είχε δοκάρι στο 21′ με κεφαλιά του Λουκάκου, ενώ δύο λεπτά αργότερα, εκείνη του Τσάμπι Αλόνσο άγγιξε το γκολ με προσπάθεια του Φρίμπονγκ που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η Λεβερκούζεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με κοντινό πλασέ του Βιρτς, ύστερα από ιδανική πάσα πάρε-βάλε του Γκριμάλντο.

Το 0-1 παρέμενε για αρκετή ώρα, ώσπου στο 73’ ο Στάνισιτς έστρωσε στον Αντριχ κι εκείνος ζευγάρωσε τα γκολ της ομάδας του Τσάμπι Αλόνσο, με δυνατό σουτ εκτός περιοχής.

Η Ρόμα άγγιξε τη μείωση του σκορ στο 90+4’, αλλά η κεφαλιά του Εϊμπραχαμ προ κενής εστίας, ήταν άστοχη.

Αντεξε η Αταλάντα

Στον άλλο ημιτελικό της βραδιάς στο Europa League, παρά τη μεγάλη πίεση της Μαρσέιγ, η Αταλάντα άντεξε στο «Βελοντρόμ» και το τελικό 1-1 αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις 11ο λεπτό με ωραίο πλασέ του Σκαμάκα, έπειτα από μπαλιά του Κουπμάινερς.

Η Μαρσέιγ απάντησε στο 21′, όταν από πάσα του Κοντογκμπιά, ο Μπεμπά σημάδεψε με δυνατό σουτ το δοκάρι και, εν συνεχεία, τα δίχτυα του Μούσο.

Οι γηπεδούχοι προσέγγισαν την ανατροπή στο 42′, αλλά το τελείωμα του Ομπαμεγιάνγκ αποδείχθηκε άστοχο για λίγα μέτρα.

Στο 65’ ο Σαρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Αταλάντα, όμως, δεν χρίστηκε σκόρερ λόγω υπόδειξης για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ουναχί σημάδεψε το δοκάρι με δυνατό σουτ.