Premier League: Διπλό παραμονής της Νότιγχαμ στο Σέφιλντ!

Η Νότιγχαμ Φόρεστ επικράτησε με ανατροπή της υποβιβασμένης Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και σε συνδυασμό με το θρίαμβο της Νιουκάστλ στην έδρα της Μπέρνλι, έκανε βήμα παραμονής στην Premier League!

Η υπόθεση παραμονής στην Premier League δείχνει να κλείνει θετικά για τη Νότιγχαμ Φόρεστ. Και αυτό γιατί οι “Φόρεστερς” έκαναν το καθήκον τους κερδίζοντας στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και ξέφυγαν στο +3 από τη 18η Λούτον αλλά και στο +5 από την 19η Μπέρνλι, η οποία γνώρισε εντός έδρας συντριβή από τη Νιουκάστλ η οποία προσπέρασε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (παίζει τη Δευτέρα στην Κρίσταλ Πάλας) στη μάχη της 6ης θέσης.

Ο Σελς το κράτησε και ο Χάντσον-Οντόι το πήρε πάνω του και χάρισε τη νίκη στη Νότιγχαμ με ανατροπή

Η Νότιγχαμ είδε τη Σέφιλντ όχι απλώς να προηγείται με πέναλτι του Μπρέρετον Ντίαζ αλλά και να κάνει πολλές ακόμη φάσεις για να διπλασιάσει τα τέρματά της όμως ο Σελς ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και προστάτευσε την εστία του. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους συμπαίκτες του να ισορροπήσουν την κατάσταση και να φτάσουν σε γκολ ισοφάρισης με τον Χάντσον-Οντόι να σκοράρει εντυπωσιακά.

Έπειτα ο Κρις Γουντ είχε τεράστια ευκαιρία για να βάλει την ομάδα του μπροστά πριν το ημίχρονο όμως σημάδεψε το δοκάρι. Το γκολ της ανατροπής ήρθε όμως στο 52′ με τον Γέιτς να πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ στην Premier League. Η Νότιγχαμ κυριάρχησε στο δεύτερο μέρος με τον Χάντσον-Οντόι να βρίσκει και δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 65′ κάνοντας το 3-1, το οποίο παρέμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Αποβλήθηκε στην τελευταία φάση για τους γηπεδούχους ο Αχμέντοτζιτς.

Η Νιουκάστλ έκανε “δώρο” στη Νότιγχαμ και… βάζει σε κίνδυνο την ευρωπαϊκή έξοδο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Νιουκάστλ πέρασε… αέρα από το “Τερφ Μουρ” κερδίζοντας την Μπέρνλι με 0-4. Οι “Καρακάξες” κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας τρία τέρματα με Γουίλσον (19′), Λόνγκσταφ (35′) και Γκιμαράες (40′) και καθόρισαν αππό νωρίς τη μοίρα της αναμέτρησης. Ο Ίσακ έχασε πέναλτι στο 52′ όμως τρία λεπτά σκόραρε κάνοντας το 0-4, που έδειχνε να μένει μέχρι το φινάλε του αγώνα, όμως ο Ο’ Σέι έβαλε στο 87′ το “γκολ της τιμής” κάνοντας το 1-4.

Κάπως έτσι οι “Καρακάξες” έφτασαν τους 56 βαθμούς, προσπερνώντας στην 6η θέση τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι δύο ομάδες θα δώσουν μάχη στο “Ολντ Τράφορντ” σε εξ αναβολής αναμέτρηση (15/5, 22:00) που θα καθορίσει εν πολλοίς ευρωπαϊκό εισιτήριο, με την Τσέλσι να είναι επίσης αρκετά κοντά τους.

Στο τρίτο παιχνίδι του απογεύματος – και το πιο αδιάφορο όλων τόσο βαθμολογικά όσο και βάσει εξέλιξης – η Μπρέντφορντ ήρθε ισόπαλη με 0-0 απέναντι στη Φούλαμ με τις δύο ομάδες να είναι εξασφαλισμένες στα… χαμηλά στρώματα του μέσου της βαθμολογίας. Ο Εμ Μπεουμό είχε δοκάρι για τις “Σφήκες” ενώ ο Χιμένεζ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας του Μάρκο Σίλβα.

Πηγή: Parapolitika.gr