Χοσέλου: Ο «Σόλσκιερ» της Ρεάλ Μαδρίτης

Ο Χοσέλου αποτελεί το πρόσωπο της ημέρας στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο χάρη στα δύο γκολ που σημείωσε στα τελευταία λεπτά του ημιτελικού του Champions League κόντρα στην Μπάγερν, χαρίζοντας στη Ρεάλ Μαδρίτης την πρόκριση στον τελικό.

Το επίτευγμα του Χοσέλου στη ρεβάνς της Ρεάλ Μαδρίτης με την Μπάγερν ξεπέρασε κάθε φαντασία. Θα μπορούσε να αποτελέσει σενάριο ταινίας. Θύμισε τον Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ, ο οποίος συνήθιζε να ξελασπώνει τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παρά το γεγονός ότι συνήθως προερχόταν από τον πάγκο.

Στα 34 του χρόνια, ο Ισπανός που γεννήθηκε στη Στουτγκάρδη, πέρασε ως αλλαγή στο 81′ αντί του Φεντερίκο Βαλβέρδε. Επτά λεπτά αργότερα έβαλε το γκολ της ισοφάρισης και στο 90+1′ χάρισε στους «μπλάνκος» την πρόκριση στον τελικό του Champions League. Το κατόρθωμά του γίνεται ακόμα πιο σπουδαίο αν ρίξει κανείς μια ματιά στο παρελθόν του.

2×2 από τον πάγκο ο Χοσέλου

Ο Χοσέλου αναδείχθηκε από τη Θέλτα και στα 21 του εντάχθηκε στη δεύτερη ομάδα της Ρεάλ Μαδρίτης. Σε επίπεδο ανδρών κατέγραψε μία και μοναδική συμμετοχή στο πρωτάθλημα, διάρκειας μόλις 6 λεπτών.

Αντίπαλος στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» ήταν η Αλμερία και το σκορ έγραψε 8-1. Το ημερολόγιο έγραφε 21 Μαΐου 2011, όταν διεξήχθη η 38η αγωνιστική της σεζόν.

Οσα γκολ και να έβαζαν οι «μπλάνκος», η Μπαρτσελόνα θα κατακτούσε το πρωτάθλημα. Πάντως, ο πρωταγωνιστής της ιστορίας μας είχε λειτουργήσει και τότε όπως το βράδυ της Τετάρτης. Δηλαδή είχε περάσει ως αλλαγή αντί του Καρίμ Μπενζεμά στο 84′ και δύο λεπτά αργότερα, από ασίστ του Κριστιάνο Ρονάλντο, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Την επόμενη σεζόν, ο Χοσέλου κατέγραψε επίσης μία συμμετοχή. Στις 20 Δεκεμβρίου 2011, η Ρεάλ υποδέχθηκε την Πονφεραντίνα για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Ισπανίας. Πάλι αντικατέστησε τον Μπενζεμά (στο 78′), πάλι βρήκε δίχτυα (στο 79′). Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση…

Εκτοτε, ο υψηλόσωμος επιθετικός θήτευσε σε Χόφενχαϊμ, Αϊντραχτ, Ανόβερο, Στόουκ, Λα Κορούνια, Νιούκαστλ, Αλαβές και Εσπανιόλ, από την οποία το περυσινό καλοκαίρι δόθηκε δανεικός στη Ρεάλ.

Σκόρερ στο 50% των αγώνων

Το ντεμπούτο του Χοσέλου στην εθνική Ισπανίας έγινε στις 25 Μαρτίου 2023, δηλαδή δύο ημέρες πριν από τα 33 του. Σε 10 εμφανίσεις έχει βάλει 5 γκολ! Οι ίδιοι ακριβώς αριθμοί έχουν καταγραφεί και στο φετινό Champions League (για την ακρίβεια τα 5 γκολ έχουν μπει σε 268 λεπτά).

Ποιος να το περίμενε ότι στα 34 του χρόνια, ο Χοσέλου θα είχε συνολικά 46 συμμετοχές, 16 γκολ και 3 ασίστ με τη φανέλα της πιο επιτυχημένης ομάδας του κόσμου.

Εκείνης που πριν από μια διετία υποστήριζε ως φίλαθλος στον τελικό του Champions League στο Παρίσι κόντρα στη Λίβερπουλ. Τότε προσέφερε με τη φωνή του, τώρα με τα γκολ του. Σκοπός; Ο ίδιος. Το τρόπαιο!