Ντέμης Νικολαΐδης: Όταν ομολόγησε την κλοπή και ανταμείφθηκε διπλά

Στις 10 Μαΐου 2000, η ΑΕΚ νίκησε με 3-0 τον Ιωνικό στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο ΟΑΚΑ, όμως τις εντυπώσεις κέρδισε ο Ντέμης Νικολαΐδης, ο οποίος ομολόγησε τη χρήση του χεριού του για την επίτευξη ενός γκολ, πετυχαίνοντας την ακύρωσή του.

Ο κόσμος που παρακολουθούσε τον τελικό του Κυπέλλου, ΑΕΚ-Ιωνικός, στις 10 Μαΐου 2000, «πάγωσε» όταν είδε τον Ντέμη Νικολαΐδη να ανοίγει το σκορ με γκολ… α λα Μαραντόνα στο 32ο λεπτό και τον διαιτητή, Γιώργο Δούρο, να δείχνει σέντρα.

Ο επιθετικός της Ένωσης δεν είχε περάσει όλη την αντίπαλη άμυνα πριν σκοράρει. Είχε μιμηθεί την πονηριά του «Ντιεγκίτο», μια και χρησιμοποίησε το χέρι του για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Φώτη Στρακόσα. Γρήγορα, όμως, το μετάνιωσε.

Λίγες στιγμές αργότερα, τον είδαμε να σηκώνει το χέρι του στρεφόμενος προς τον διαιτητή, σαν να παραδέχεται ότι είχε κάνει κάτι αντικανονικό. Οι συμπαίκτες του που είχαν σπεύσει προς το μέρος του για να πανηγυρίσουν, τον άκουσαν να τους λέει ότι το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει.

Αφού ο Δούρος συμβουλεύτηκε τον επόπτη γραμμών, πράγματι ακύρωσε το γκολ και (τι ειρωνεία!) έδειξε κίτρινη κάρτα στον Νικολαΐδη για το χέρι.

Οι θεοί του ποδοσφαίρου, όμως, είναι δίκαιοι. Έτσι, μόλις πέντε λεπτά αργότερα ο Εβρίτης κυνηγός πέτυχε ένα κανονικότατο γκολ με το οποίο έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ, η οποία νίκησε τελικά 3-0 με τους Μίλεν Πέτκοφ (77’) και Χρήστο Μαλαδένη (82’) να πετυχαίνουν τα υπόλοιπα δύο γκολ.

Αυτό που έμεινε, ωστόσο, ήταν η τίμια στάση του Ντέμη, ο οποίος κέρδισε το 2002 το βραβείο της Διεθνούς Επιτροπής Fair Play για ό,τι είχε κάνει εκείνη τη βραδιά. «Δεν θα μπορούσα να κοιμάμαι τα βράδια αν είχα κερδίσει κλέβοντας τους παίκτες του Ιωνικού», είχε δηλώσει μετά τον τελικό.

Άλλα γεγονότα στην Ελλάδα και τον κόσμο στις 10 Μαΐου

2006: Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός κάνει το νταμπλ με πανηγυρικό τρόπο, αφού συντρίβει με 3-0 την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που διεξάγεται στο Παγκρήτιο Στάδιο (61′ Κωνσταντίνου, 70′ αυτ. Βλ. Ίβιτς, 90′ Καστίγιο). Ιδιαίτερη είναι η στιγμή για τον Αντώνη Νικοπολίδη, ο οποίος κατακτά πρωτάθλημα και Κύπελλο για τρίτη διαδοχική σεζόν (το 2003-04 με τον Παναθηναϊκό, το 2004-05 και το 2005-06 με τον Ολυμπιακό).

2000: Ο Αμερικανός τενίστας, Τζιμ Κούριερ, ανακοινώνει την αποχώρησή του από τη δράση σε ηλικία 29 ετών. Στα 13 χρόνια της επαγγελματικής του καριέρας κατέκτησε 23 τίτλους, εκ των οποίων ξεχωρίζουν δύο Ρολάν Γκαρός (1991, 1992) και δύο Αυστραλιανά Όπεν (1992, 1993).

1995: Το αδιάφορο βαθμολογικά ντέρμπι πρωταθλήματος Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ (1-1) κόβει μόλις 9.880 εισιτήρια, μια και ο κόσμος προτιμά να παρακολουθήσει απ’ την τηλεόραση τις ομάδες τους που αναμετρώνται στον τρίτο τελικό των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ. Ο Ολυμπιακός νικά με 66-56 στο ΣΕΦ και παίρνει προβάδισμα στις νίκες με 2-1.

1995: Με ένα απίθανο γκολ του Ναγίμ με ψηλοκρεμαστό σουτ από το κέντρο στο τελευταίο της παράτασης, η Σαραγόσα νικά 2-1 την Άρσεναλ και κατακτά το Κύπελλο Κυπελλούχων.

1980: Η Γουέστ Χαμ, ομάδα Β’ Κατηγορίας τότε, κατακτά το Κύπελλο Αγγλίας νικώντας 1-0 την Άρσεναλ με ένα… περίεργο γκολ του αρχηγού της, Τρέβορ Μπρούκινγκ, στο 13ο λεπτό. Τα «Σφυριά» παραμένουν μέχρι και σήμερα η τελευταία ομάδα που αναδεικνύεται Κυπελλούχος Αγγλίας ενώ

1978: Η Λίβερπουλ νικά 1-0 την Μπριζ στον τελικό του «Γουέμπλεϊ» και κατακτά για δεύτερη διαδοχική χρονιά το Κύπελλο Πρωταθλητριών. Το γκολ πετυχαίνει ο Κένι Νταλγκλίς στο 64ο λεπτό.

1977: Η Εθνική Ελλάδας νικά 1-0 τη Σοβιετική Ένωση στο Καυτανζόγλειο με γκολ του Μίμη Παπαϊωάννου στο 58′ και διατηρεί ελπίδες πρόκρισης στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Αργεντινής.

1956: Ο 20χρονος πρωταθλητής του στίβου, Μιχαλάκης Καραολής, εκτελείται με απαγχονισμό από τους Άγγλους κατακτητές της Μεγαλονήσου, μαζί με τον Ανδρέα Δημητρίου.

1886: Η Αγγλική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία αποφασίζει να δίνει καπελάκια στους ποδοσφαιριστές που συμμετέχουν σε αγώνες της Εθνικής Αγγλίας κι έτσι με τον καιρό επικρατεί η χρήση της λέξης caps (καπελάκια) για τις διεθνείς συμμετοχές.