Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης 0-1: Εβγαλε την αγγαρεία με... αέναο Μουνάφο

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε τον Ατρόμητο σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον. Μοναδικός σκόρερ ο 36χρονος Μουνάφο.

Ουδείς θα θυμάται σε λίγο καιρό το αποτέλεσμα αυτού του – αδιάφορου βαθμολογικά – αγώνα στο Περιστέρι, μεταξύ του Ατρομήτου και του Αστέρα Τρίπολης.  Οι φιλοξενούμενοι, πάντως,  απέδρασαν με τη νίκη, αφού… έδωσαν χρώμα στο λευκό της αναμέτρησης με γκολ του Χουάν Μουνάφο.

Οι δύο ομάδες είχαν σωθεί βαθμολογικά, αφού ΠΑΣ Γιάννινα και Κηφισιά αποχαιρέτησαν την κατηγορία και βρίσκονται ψυχολογικά σε… mood διακοπών. Στον πάγκο του Ατρομήτου κάθισε ο Γιώργος Κορακάκης, αφού ο Ίλιτς αποχώρησε τις προηγούμενες μέρες.

Ο Μουνάφο… χρωμάτισε το ματς

Ατρόμητος και Αστέρας μπήκαν… ελεύθεροι στο ματς, κάνοντας από μία φάση στα πρώτα δέκα λεπτά, ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχαν και άλλες αξιομνημόνευτες στιγμές, χωρίς κάποια από αυτή να μπορεί να χαρακτηριστεί «κλασική ευκαιρία». Σε εξαιρετική κατάσταση ήταν ο Ζουγλής, που δημιουργούσε συχνά προβληματισμούς στην ομάδα του Περιστερίου.

Στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος απέκτησε την κυριαρχία, χωρίς να βρει όμως και την ουσία. Ο Ράσταβατς πέρασε ως αλλαγή τον 16χρονο επιθετικό Κωνσταντίνο Αγγελάκη, που είχε πάρει χρόνο συμμετοχής και στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ.

Στο 70′, ο Χουάν Μουνάφο «έσπασε το ρόδι» της αναμέτρησης, κάνοντας το 0-1. Ο Παλάσιος σέντραρε, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Τσιντώτα και ο 36χρονος πήρε το «ριμπάουντ» για να βάλει το δεύτερο φετινό του γκολ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ζουγλής έκανε μία όμορφη ενέργεια, βγήκε τετ-α-τετ με τον πορτιέρε του Ατρομήτου, όμως νικήθηκε και δε μπόρεσε να κάνει το 0-2.

Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν χωρίς ευκαιρίες με… highlight το «βάπτισμα του πυρός» στον νεαρό γκολκίπερ, Θεόφιλο Κακαδιάρη, που αντικατέστησε τον Τσιφτσή στο 87ο λεπτό.