Super League 2: Υποβιβάστηκε ο Παναθηναϊκός Β' - Παραμένει το Αιγάλεω

Στη Γ’ Εθνική θα αγωνίζεται του χρόνου ο Παναθηναϊκός Β’, που ηττήθηκε από την Παναχαϊκή. Κλείδωσε την παραμονή το Αιγάλεω.

Ήταν σχεδόν βέβαιος, πλέον είναι και οριστικός ο υποβιβασμός του Παναθηναϊκού Β‘ στη Γ’ Εθνική, μετά την ήττα του από την Παναχαϊκή με 2-0.

Στο άλλο ενδιαφέρον βαθμολογικά παιχνίδι των πλέι άουτ, το Αιγάλεω κλείδωσε την παραμονή του με ισοπαλία 1-1 κόντρα στον Διαγόρα. Αδιάφορη νίκη του Ολυμπιακού Β’ επί του – ετέρου υποβιβασμένου – Γιούχτα με 3-1. Ισόπαλη ήρθε 1-1 η ΑΕΚ Β’ με τη Νίκη Βόλου σε ένα ματς χωρίς βαθμολογική σημασία για τα πλέι οφ.

Η Παναχαϊκή ήταν αρκετά ανώτερη και πέρασε με 2-0 από την έδρα του Παναθηναϊκού ΄Β’. Σκόρερ ο Ζαμόρα στο 48′ και ο Μασούρας, με πέναλτι, στο 69′.

Στη Ρόδο, ο ένας βαθμός αρκούσε στο Αιγάλεω, που αντιμετώπισε τον αδιάφορο Διαγόρα. Το σκορ άνοιξαν στο 49′ οι γηπεδούχοι με γκολ του Μανιά, όμως λίγο πριν το 90′, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με γκολ του Παυλάκη για να κάνουν το τελικό 1-1.

Στο Ρέντη, ο Ολυμπιακός Β’ επέστρεψε μετά από καιρό στις νίκες, με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά. Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 15′ με τον Μαρίνο, όμως οι Κρητικοί ισοφάρισαν στο 29′ με τον Νικοκυράκη. Στο 86′, ο Βλαχομήτρος έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους από τη λευκή βούλα και δύο λεπτά αργότερα ο Πατήρας έκανε το τελικό 3-1.

Στο μοναδικό παιχνίδι για τα πλέι οφ, όπου η ΑΕΚ Β’ υποδέχτηκε τη Νίκη Βόλου, είδαμε ένα ματς… 23 λεπτών. Πρώτοι σκόραραν οι Βολιώτες με τον Πέττα στο 9′, όμως ο Γάλλος, Ζαν Πιέρ Τιέι, χάρισε τον βαθμό στην Ένωση.